Pamuk gibi bulutların sarmaladığı yaylaları, yemyeşil yamaçları kaplayan fındık bahçeleri, upuzun kumsalları, temiz havası ile sağlıklı yaşanabilir bir memleket olan Ordu’nun oksijenin yurdu olduğunu dile getiren Ordu İl Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “Kent güzelliklerini paylaşmak için sizi bekliyor. Ordu’ya gelip gezdiğinizde yaşadığınızı hissedeceksiniz”, dedi.

Geçen hafta gerçekleşen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda tanıştığımız Ordu İl Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordu’yu şöyle anlattı:

 

Boztepe’nin yamaçlarına serilen Ordu’dan bir görünüm

 

2 bin kilometreyi aşan doğa, kültür ve gastronomi temalı keşif rotaları, kış sporları ve yamaç paraşütü aktiviteleriyle eşsiz bir şehir olduklarını ifade eden Ordu İl Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak, şunları söyledi. “Doğu Karadeniz Bölgesi’nin kapısı konumunda olan ilimiz, doğa güzellikleri, enfes bitki örtüsü, mavi ve yeşilin kucaklaştığı kıyıları, koy ve kumsalları, hemen kıyı şeridinden başlayan dağları, yükseltilerindeki uçsuz bucaksız ve birbirinden güzel yaylaları ile tarihin yanısıra kültür ve doğa turizminde geleceği parlak bir şehiriz. 100 kilometrelik kıyı şeridi olan ilimizin 60 kilometrelik kıyı bölümü kumsallardan oluşmaktadır. Bu özelliğimiz ile diğer Karadeniz illerinden farklıyız.”

 

 

Huzurun adresi Ordu tüm çekiciliğiyle misafirlerini bekliyor

Ordu’nun zengin turizm potansiyeline sahip olduğunu söyleyen İl Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “Yöremiz dağlar ve ormanlar ile kaplı olması, zengin florası ve sukuneti ile huzurun adresi olarak tüm çekiciliğiyle misafirlerini bekliyor. Karadeniz kıyısında dağ-yayla ve deniz kültürünün içiçe olduğu bir memleketiz. Boztepe’ye çıkıp, muhteşem Ordu manzarasını izlemelisiniz. Çambaşı, Keyfalan, Perşembe, Argın, Yeşilce ve Topçam yaylalarını görmelisiniz. Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi’ni gezmelisiniz. Hazinedaroğlu konağına uğramadan, Bolaman koyunda pide yemeden, Ünye kalesine çıkmadan, Yason Burnu’nda günbatımını seyretmeden kendinizi yaşıyor saymayın. Ordu’ya gelip gezdiğinizde yaşadığınızı hissedeceksiniz.”, dedi.

 

Yason Burnu’nda eski bir kilise

 

Ordu’nun ilçeleri de görülmeye değer

Doğal aktiviteler için ideal bir coğrafya ve iklim özelliklerine sahip olan kentin ilçelerinin de görülmeye değer olduğunu belirten Ordu İl Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak, “Sakin Şehir Perşembe, salyangoz simgesiyle tanımlanan cittaslow olmayı fazlasıyla hak ediyoır. Geçmişte Vona adıyla anılan ilçemizde hemen hemen her evin bir bahçeye ve deniz manzarasına sahip olduğu, görülmeye değer yerlerden biri de Yason Burnu’dur. Üzerinde küçük bir deniz feneri ve eski bir kilise bulunan burnun kıyıları M.Ö 1. yüzyıldan kalma antik balık havuzlarıyla dolu. Çaka, Aktaş, Belicesu ve Efirli gibi birbirinden güzel kumsallara evsahipliği yapan ilçemizdeki bir diğer doğa harikası da Hoynat Adası. Doğu Karadeniz’in en önemli karabatak popülasyonu bu adada yaşıyor”, şeklinde konuştu.

 

Gaga Gölü-Fatsa

 

Ekoturizm merkezi Kabakdağı

Perşembe’nin batı komşusu Fatsa’nın ise tarihi Hazinedaroğlu Konağı, pırıl pırıl Gaga Gölü ve ekoturizm merkezi Kabakdağı ile ünlü olduğunu anlatan İl Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak, şunları söyledi. “İlçedeki Bolaman Vadisi’nde yaşayan su samuru ve kış nergisi ise Uluslararası CITAS Sözleşmesi ile koruma altında. Ordu sahilinin incisi Ünye, yöre mimarisine özgü yapıların en iyi örneklerini barındırıyor. Yaylalar da Ordu’nun vazgeçilmezlerinden. Ordu’ya 60 kilometre uzaklıktaki Çambaşı Yaylası, doğallığını hiç yitirmemiş Mesudiye ilçesindeki Zile Obası, yılankavi menderesleriyle ünlü Aybastı’daki Perşembe Yaylası ve diğerleri. Oksijenin yurdu Ordu, güzelliklerini paylaşmak için sizi bekliyor.”

 

 

Perşembe Yaylası’ndaki Menderesleri görmelisiniz

İlimiz kıyı ve yayla turizminin yanısıra, treking, yamaç paraşütü gibi etkinliklere imkan sağlayacak niteliklere de sahiptir diyen Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak, sözlerini şöyle tamamladı. “Adrenalinin tadına varmak, yöresel mutfağını tanımak ve Karadeniz’in lezzetli balıklarını tatmak için Ordu’yu mutlaka gezip görmelisiniz. Doğal ürünleri, sağlıklı beslenme ve nefis yemekleriyle Ordu Mutfak Kültürü’nü de seveceksiniz. Mahalli yemekleri sakarca, mellocan, galdirik, mısır ekmeği, pancar çorbası, pancar sarması, turşu kavurması, hamsili içli tava yemeden, tadelle ve sarelle çikolatasını tatmadan, Ordu’nun fındık ve envai çeşit fındık ürünlerinden yemeden kendinizi yaşıyor saymayın.”

 

2 Yorum
  1. Yasemin 1 sene önce

    Teşekkürler canım.💜

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account