Marten Tenis Kulübü, deniz kıyısında bahçesi, açık kapalı cafe ve restoranı, 2 tane tenis antrenörü ve güleryüzlü çalışanları ile Kocaeliler’e hizmet vermektedir. İkisi açık biri kapalı toplam 3 kortu bulunan Marten Tenis Kulübü’nün Kurucusu Fahrettin Batı, tenis hakkında merak etiğimiz soruları yanıtladı:
Tenis nedir ve nasıl oynanır?
Tenis her yaştan erkek ve kadının, teke tek ya da çiftler halinde takımlar ile oynayabildiği bir raket sporudur. Tenis, tek veya çiftler halinde çim, kil veya sert kort  zeminlerde keçeden yapılmış içi boş lastik top ve raket yardımıyla evrensel kurallar çerçevesinde oynanan olimpik bir spordur. Tenis oynamak için kondisyon ve nerji gerekmektedir.  Oldukça hareketli geçen bu spor türünü, her yaştan hem erkek hem kadınlar oynayabilir. Tenis sporunda amaç topa saha içinde ve rakibin karşılık veremeyeceği bir şekilde vurabilmektir. Böylelikle rakip yenilebilir. Eğer çocuğunuz varsa ve bir sporla ilgilenmesini istiyorsanız tenis iyi bir seçimdir. Tenis kulüpleri hem çocuğunuzun gelişimi hem de sosyalleşmesi için mükemmel alanlardır.
Tenis oynamaya başlamadan önce neye dikkat etmek gerekir?
Tenis oynamak size hız, güç ve zindelik sağlar. Tenis oynamaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken şey giyeceğiniz kıyafetlerin rahat edebilmenize olanak sağlamasıdır. Çünkü tenis oldukça hareketli bir spordur.  Teniste raketin doğru tutulması en önemli başlangıç adımıdır. Raketi nasıl tutacağınızı bilmeniz size kolaylık sağlayacak ve sakatlanmaları engelleyecektir.
Tenis nasıl oynanır?
Tenis iki kişi arasında oynanıyorsa teke tek gerçekleşir. Bu gerçekleşen maç tekler oyunudur. Aynı zaman da ikili gruplar halinde dört kişi tarafından da oynanabilir. Buna çiftler oyunu denir. İlk top atıldığı an oyun başlar. alıcı buna karşılık verir ve topu geri gönderebilir ise buna ralli denir. nis sporunda raket tutuşu önemlidir. Raketin doğru tutulması oyunun stratejisini belirleyen etkendir.
Tenis kortu hakkında neler söyleyeceksiniz?
Tenis oynamadan önce bilmeniz gereken bir diğer şey tenis kortunun bölümleridir. Standart bir tenis kortu 18*36 metreden meydana gelir. Tenis kortlarını üçe ayırabiliriz. Bunlar toprak lort, çim kort ve sert korttur. Ağdan en uzak olan paralel çizgiye arka çizgisi adı verilir. İlk servis bu noktadan yapılır. Arka çizgisi ile ağ çizgisi arasındaki çizzgi ise servis çizgisidir. Servislerinizi bu alana kullanmanız gerekmektedir. Arka çizgisini tam ortadan ayıran küçük çizgi ise merkez alanıdır. Servisi bu çizgiden atmanız gerekir. Tenis kortunun sağ ve solunda yer alan boylamasına çizgiler ise tekler ve çiftler alanını belirler.
Tenis kuralları nelerdir?
Tenis sporunu yaparken bilinmesi gereken kurallar vardır ve evrenseldir. Sizlere Türkiye Tenis Federasyonu’nun yayınlamış olduğu tenis kurallarından bahsedeyim: Teniste iki taraf bulunur. Birincisi servis atan diğeri ise servisi karşılayan taraftır. Servisi atan kişi topu karşı tarafa atarken fileye değmemesine özen göstermelidir. En fazla 2 deneme hakkı bulunmaktadır. Eğer 2 denemede de başarısız olursa “çifte hata” sayılır. İlk set tamamlandıktan sonra ve diğer setlerde 2 sette bir servis atan ve servisi karşılayan ter değiştirmelidir.
Peki teniste puanlama nasıl yapılıyor?
Teniste puan kazanmak için bazı durumların gerçekleşmesi gerekir. Bunlar; rakip topa karşılık vermezse, rakip topa vurmadan önce top bir defadan fazla saha içinde sekerse, rakip topa vurduktan sonra top fileye takılarak rakibin sahasına tekrar girerse, rakip topa vurarak karşı tarafa atsa bile rakibin raketi fileyi geçerse, rakip topa vurarak karşı tarafa atsa bile top rakibin raketine birden fazla veya vücuduna değerse rakip puan kaybeder.
Tenis setleri ile ilgili neler söyleyeceksiniz?
Teniste bir oyuncunun seti kazanabilmesi için rakibini 6 oyunun sonunda en az 2 fark olacak şekilde yenmesi gerekmektedir. Eğer maç 3 setten oluşuyorsa yenmeniz için 2 seti almanız gerekir fakat 5 setten oluşuyorsa 3 seti almanız maçı yenmek için yeterlidir. Her setin bitiminde 120 saniyelik tenis molası yer almaktadır.
0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account