Merhaba! Ben Eda. Sitemizin en küçük kadın yazarı olarak karşınızdayım. 18 yaşındayım. Mistik olaylarla ilgilenip araştırmalar yapıyorum. Yazı yazarken aynı zamanda üniversite sınavıma hazırlanıyorum.

Elimden geldiğince yazılarımla sizi dünyadan uzaklaştırmak, görmediğiniz yerleri birlikte dolaşmak istiyorum. Bugün gideceğimiz yer ise Tatvan sahili.

Tatvan sahili benim için zıtlığı temsil eder. Çünkü kendimi en kötü ve en iyi hissettiğim zamanlarım burada geçti. Bilmem kaç defa gözyaşlarıma ve kahkahalarıma ev sahipliği yapmıştır. Bilmem daha başka hangi farklı hikâyeleri barındırmıştır. Fakat bilirim ki bir hafızası vardır sahilimizin.

Senelerdir orada sakince ve usulca duran göl suyu barındırır tüm hikâyeleri. Sakin olduğu kadar sadıktır da. Saatlerce tek kelime etmeden sizi dinleyebilir. Size güneşin doğuşunu yansıtarak ışığını paylaşabilir. Bazen ise dalgaların ahengine kapılırsınız. Dans etmek istersiniz onunla. Anlayacağınız o varken hayat  bambaşkadır…

Van Gölü’nü daha yakından tanımak isterseniz tam size göre bir önerim var Türkiye’nin en büyük feribotuna sahibiz. Yükleri Van’a götürmekle görevli olan feribotumuz, eğer isterseniz size de muhteşem bir yolculuk sunabilir.

Demir yollarına sorarsanız size tarih vereceklerinden eminim ama şans bu, işler yolunda gitmez de gidemezseniz sakın üzülmeyin çünkü tekne turlarına da sahibiz. İskelemizde şahane bir çay keyfinin ardından sevdiğinizle güzel bir tekne turu… Kulağa hiç fena gelmiyor.

Şimdi bana kızıp sevmem ben, göl tutar beni derseniz de elbette başka bir çözümüm daha var. Bisiklet kiralayıp sahilimizi baştan sona keşfedebilirsiniz. Ah bir de göl havasıyla nasıl da bir başka oluyor tadı bisikletin.

Eğer bu da size uygun değilse göl ile dertleşme taraftarıysanız size iskelede çay eşliği öneririm. Göl havasına alışık değilseniz veya soğuk bir havada buradaysanız sıcacık kafelerimizin olduğunun müjdesini verebilirim.

Bu arada size bir sır daha vermek istiyorum. Güneşin doğuşunun ne kadar muazzam olduğunu bir de sahilimizde görmelisiniz. Ne de çok öneri verdim ama detaylar biraz eksik kalmış galiba. Hemen detaylara geçebiliriz.

Feribot Turları

Feribot turu için kesin bir tarih yok sevgili dostlarım. Sefer tamamen demiryolunun getirdiği yük gününe bağlı. Sanırım şansımız olacak ki fiyat konusunda kesin bir bilgiye sahibiz. 10 TL ile harika feribot deneyimi yaşayabilirsiniz. Yolculuk süresi 3.5 saat. Seferler Tatvan ve Van arasında oluyor.

Sahilde gidebileceğiniz kafeler

Sahile adım atmaz farklı isimlerde bir sürü kafe bulabilirsiniz. Çoğu yerde yaz geceleri canlı müzik de dinleyebilirsiniz. Fiyatları çok uygun bulacağınıza eminim. Umarım keyifli vakit geçirirsiniz dostlarım.

Bisiklet Turu

Sevgili dostlarım eğer bisiklet turu ile sahili dolaşmak isterseniz sahil bisiklet kafede kiralayabileceğiniz bisikletler bulunmaktadır. 5 TL veya 10 TL (sepetli bisiklet) fiyat ile kiralayabilirsiniz. Adresi: Sahil, 13200 Tatvan/Bitlis

Tekne Turu

Tekne turu kuşkusuz sahilimizde yapılacak en muazzam aktivitelerin başında gelir. Yolculuk çok uzun sürmese de seveceğinize garanti verebilirim.  Mavi tur ile 10 TL gibi bir fiyatla seyahat edebilirsiniz. Yalnız sizi Van Gölü canavarına karşı uyarmalıyım… Dikkatli olun.

Yüzülecek Yerler

Sevgili dostlarım merkezde olan sahilimizde ne yazık ki yüzme şansımız yok ama çeşitli köylere giderek Van Gölü’nde yüzebilirsiniz. Genellikle cilt problemlerine sahip olan insanlar çeşitli şehirlerden gelip Van Gölü’nde şifa arıyorlar. Hatta bilimsel olarak kanıtlandığını söylesek yalan olmaz. Yüzüncü Yıl ve İstanbul Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada cilt hastalıklarına iyi geldiği saptanmıştır. Ayrıca edindiğim bilgilere göre güneş 45 derecelik açıyla göle vurduğu zaman KOAH, astım ve akciğer hastalıklarına iyi geliyor. Van Gölü’nün suyundan şifa bulmuş birçok insanla tanıştım. Umarım ihtiyacınız olmaz ama aklınızda bulunmasını istedim.

İnci Kefali

Şunu da eklemek isterim ki Van Gölü çok özel bir balık türü olan inci kefaline ev sahipliği yapıyor. Bu balık türü sadece Van Gölü’nde bulunuyor. Van Gölü canavarımızı unutmayalım tabiki. Şaka yaptığımı düşünmeyin. Osmanlı döneminde dahi gazetelere konu olmuş. Gördüğünü söyleyen birçok insan var. Canavar dediğime bakmayın daha önce görmediğimiz büyük bir balık türü de olabilir. İnci kefaline sahip olduğunu biliyoruz. Sonuçta bir tanecik Van Gölümüz var değil mi? Neden kendine ait farklı bir canlı türüne daha sahip olmasın ki? Düşünsenize…

Eğer yaz aylarında fazla sıcak sizi bunaltıyorsa Tatvan’ı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Göl havası ve coğrafi konumundan dolayı tüm hararetinizi atabilirsiniz. 5 bin yıldır çok çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış Tatvan’da kendinize ait bir şeyler bulacağınızdan eminim.

Tatvan’da gezebileceğiniz kervansaraylar, camiiler ve kiliseler de var. Tarihi eserlerin isimlerini yazacağım  ki size, buralara yolunuz düşerse görmeden, gezmeden gitmeyin. Tuğ Kilisesi, Tokaçlı Köyü (Paşaelmalı ) Mezarlığı,  Göllü Ovası S. George Manastırı, Hüseyin Dede (Bapir-i Kal) Türbesi, Urartu Kaya Mezarı, Tatvan Kalesi…

Tuğ Kilisesi: Çağlayan Mahallesi’nde bulunmaktadır. Yapım tarihi bilinmemektedir. Kitabesi olmadığı için hakkında bilgiye sahip değiliz. Çok fazla tahrip olmakla birlikte sağlam yerleri de bulunmaktadır.

Tokaçlı Köyü: Tatvan’ın 20 km doğusundadır. 20 tane bilinmeyen mezar bulunmaktadır. 15 yüzyılda kullanıldığı bilinmekle birlikte Davudun kızı Asiye’nin mezarı buradadır ve ölüm yılı 1438’dır.

Göllü Ovası S.George Manastırı: Göllü Ovası’nda yer almaktadır. Desenlerden yola çıkılarak 900’lü yıllarda yapıldığı düşünülmektedir. Yüksek bir çevre duvarı ile çevrelenmiştir.

Hüseyin Dede Türbesi: Rivayete göre Hüseyin Dede’nin 1470-1550 yıllarında yaşadığı söylenmektedir. Türbesi Hüsrev Paşa’nın yaptırdığı caminin yanında bulunmaktadır. Ayrıca camiye yakın bir çilehane de bulunmaktadır. Bu çilehane de Hüseyin Dede inzivaya çekilmiştir.

Urartu Kaya Mezarı: Kale tepe adıyla bilinen bu mezarlık Urartu döneminden kalmıştır. İki odacıktan oluşur. Günümüzde ise Van Gölü işletmesinin yanında bulunur. Yapılan araştırmalara göre M.Ö 3 bin yılına aittir.

Tatvan Kalesi: Zal Paşa tarafından yapılmıştır. 1550-1560 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. İran Şahı tarafından yıkılmıştır.

Bugünlük benden bu kadar. Yolunuz buralara düşerse bekleriz. Sevgiyle kalın.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account