Dünyanın en iyi takı tasarımına sahip antik kenti TROYA, Homeros’un ünlü İlyada destanında anlattığı Troya Savaşı’nın geçtiği antik kenttir. Çanakkale Boğazı’nın Asya Kıtası’nda bulunan ve merkeze 25 kilometre uzaklıktaki Tevfikiye Köyü sınırlarında yer alan Troya Antik Kenti, dünyanın en bilinen antik kentlerinden biridir.

5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti’nde açılan Troya Müzesi daha açılalı bir yıl bile olmadan, Homer’in İlyada Destanı’nı günümüze taşıyan, 24 parçalık Truva Altını koleksiyonuyla, Time Dergisi’nin dünyada görülmesi gereken en harika 100 yer listesine girdi.  Haberin detaylarını merak ediyorsanız aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz: https://time.com/collection/worlds-greatest-places-2019/

Geçen yıl ekim ayında ziyarete açılan müzenin koleksiyonları arasında, 2012 yılında ABD’deki Penn Müzesi tarafından, iki ülke arasındaki bir dönüm noktası anlaşmasıyla ülkemize iade edilen, Milattan Önce 2400 yıllarına  dayanan 24 adet “Truva Altını” takıların yanısıra, dönemin çanak, çömlek ve mermer işleri yer alıyor. Sizin anlayacağınız dünyanın en iyi takı tasarımına sahip antik kenti Troya. Siz hala görmediniz mi? Çanakkale’ye yolunuz düşerse muhakkak görmeniz gereken yerlerden biri de Troya Müzesi.

Bu yıl dünyanın en harika 100 yeri arasında yer alan Troya Müzesi, 2020 Yılı Avrupa’nın En iyi Müzesi Yarışması’na aday oldu. Desteklerimizi esirgemeleyim lütfen. Nasıl mı yapacağız tabiki Troya Müzesi’nin sosyal medya hesaplarını takip edelim.

Troya Müzesi’nde yer alan muhteşem Akhilleus heykelini görmüşken size İlyada Destanı’ndan bahsedeyim. Destan Troya’nın güçlü savaşçısı Akhilleus’un öyküsünü anlatmaz sadece, aynı zamanda bu adamın zıtlıklarını, dramını ve kişiliğini gerçekçi bir şekilde günümüze aktarır.

Güzel Troya’yı yağmalamayı, zenginliklerini çalmayı düşünen Agamemnon’a şöyle seslenir İlya’da’da Akhilleus: “Kargı salan Troyalılar’la savaşa gelmiş değilim ben, hiçbir şey yapmadılar, dokunmadılar bana onlar, ne sığırlarımı çaldılar, ne atlarımı götürdüler, ne bereketli Phthie’de ekinlerimi çiğnediler. Gölge veren dağlar var aramızda, uğuldayan deniz var. Geldik buraya, utanmaz herif, senin ardından, tek gönlün olsun diye… Tek Menelaos’la sen, Troyalılar’ın sırtından ün alasınız diye.” (İlyada I. Bölüm, 154-155)

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account