British Museum sergi programı bu yıl ülkemiz için iki önemli konuya evsahipliği yapacak. Serginin ilki 10 Ekim 2019 – 26 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek.  Inspired by the east, how the Islamic World influenced western art isimli sergi Doğudan ilham alan İslam dünyasının batı sanatını nasıl etkilediğini konu alacak. Bir diğer serginin adı da Troy myth and reality, dünyanın en bilindik konularından biri olan Troya efsanesi ve gerçeklik olacak.  Sergi 21 Kasım 2019- 8 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bir Anadolu efsanesi Troya bakalım nasıl anlatılacak? Kültürümüze ve coğrafyamıza dair konuların işleneceği iki sergide ülkemizin tanıtımına ciddi katkı sunacak.

“Truva Koleksiyonu” 21 Kasım’da Londra’daki British Museum Shop’ta

Ayrıca Troya efsanesini ve hazinelerini konu alan 500 parça hediyelik eşyadan oluşan “Truva Koleksiyonu” 21 Kasım’da Londra’daki British Museum Shop’ta satışa çıkarılacak. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerinin işletmesini yapan müze mağaza zinciri konumundaki Anadolu Kültürel Girişimcilik, Troya Müzesi’nin satış mağazasında yer alan Troya koleksiyon ürünlerini British Museum’da dünyaya pazarlayacak. Dünya genelinde birçok ülkenin temel eğitim müfredatına giren İlyada ve Odesa Destanı ile Troya, sadece eğitim, edebiyat ve tarihle değil, aynı zamanda kültür ve sanatın da karşılığı olan evrensel bir marka değeri olarak Anadolu topraklarını temsil ediyor.

Anadolu’nun en kadim değerlerinden olan Troya Destanı

Dünyanın en çok bilinen ikinci kültürel mirası alanı Troya, herkesin üzerinde uzlaştığı bir değerler manzumesi olarak tüm dünyada 2018 yılına damgasını vurdu. Troya, Büyük İskender’den Julius Sezar’a, Fatih Sultan Mehmet’ten Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘e dünyaya yön veren, tarihin seyrini değiştiren herkese ilham vermiş bir destandır. Troya’yı özgün kılan savaş ve mücadele ile barış ve hoşgörü kültürünün eşsiz bir birleşimi olmasıdır. Anadolu’nun en kadim değerlerinden olan Troya Destanı’nın beslediği kollektif ruh, Çanakkale Savaşı’nda ve milli bağımsızlık mücadelemizde olduğu gibi Anadolu tarihinin farklı dönemlerinde tekrar tekrar karşımıza çıkmıştır. 2018 Troya Yılı’nda UNESCO’nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listsi’ne aldığı Troya Antik Kenti’nin girişince 3 bin metrekare sergi salonu, 11.200 metrekare kapalı alana sahip harika Troya Müzesi’nin açıldı. Tüm dünyaya ışık tutan Troya, 2019’da da Time Dergisi’nin düzenlediği “Dünyada Görülmesi Gereken 100 Muhteşem Yer” listesine seçildi. 2020 yılınde ise Avrupa’nın en İyi Müzesi ödülüne aday oldu.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account