Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yaşayan ve Yeşilçam’ın yakışıklı jönü olarak bilinen Sertan Acar, otelini müzeye dönüştürdü. İçindeki 20 milyon yıllık fosiller ve daha bir çok değerli parçayla tarih kokan müze, arkeoloji öğrencileri için okul haline geldi.

 

1970’li yıllarda Cüneyt Arkın, Yıldız Kenter gibi usta isimlerle birlikte rol alma fırsatı bulan Yeşilçam’ın Yakışıklı Jönü Sertan Acar, yaklaşık 8 filmde oynadıktan sonra hayali olan hekimliği yapabilmek için kariyerinin en parlak döneminde sinemayı bırakır. Daha sonra Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Kerpe’ye taşınan Acar, burada kurduğu otelini adeta bir müzeye dönüştürür. Acar’ın müzesinde Kerpe’nin tarihinin hemen hemen her dönemine ait bir parça bulunuyor. Kendisinin ve vatandaşların bulduğu tarihi eserleri müzesinde sergileyen Acar, bu parçaları Kocaeli müzesine kaydettirmeyi de ihmal etmiyor. Yaklaşık 20 milyon yıllık fosillerin de yer aldığı müze, arkeoloji öğrencileri için adeta bir okula dönüşmüş.

 

Kerpe’nin tarihinin çok eskiye dayandığını ifade eden Yeşilçam’ın Yakışıklı Jönü Sertan Acar, “Kerpe’de batı Traklar, daha sonra Romalılar, Cenevizliler ve Osmanlılar yaşamışlar. Bu değerli medeniyetlerden kalan  tarihi eserler var. Bu eserlere de ben Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle sahip çıkıyorum. Hepsi de Kocaeli müzesine kayıtlı. Gözyaşı şişeleri, kandiller, çok eski fosiller var. Sırlı olanlar Bizans’tan sonra, sırsız olanlar Bitinya ve Roma kapları, yemek kapları, kadınlar için o zaman yapılan koku şişeleri, batık gemiden çıkarılan aslan başlı bir kulp parçası. Bunlar buranın tarihi açıklıyor. Osmanlı lüleleri var. Amforalar var. Bu amforalar balıkçıların ağlarına takılıp kurtardığımız amforalar. Kerpe’de yaşayanlar bu tarz tarihi parçalar bulduğunda bana getiriyorlar. Sağ olsunlar, hiçbiri de ücret istemiyor. Bulduğumuz eserleri hemen Kocaeli müzesine kaydettiriyorum. Envanter defterim var. Buraya üniversiteden de arkeoloji talebeleri, hocaları gelip ders yapıyorlar. Kerpe’nin tarihine sahip çıkmak beni mutlu ediyor.”

 

Bu bölgenin en yüksek yeri Çaltepe

Müzesinde yaklaşık 20 milyon yıllık fosillerin de olduğunu dile getiren yakışıklı jön Sertan Acar, “Bu bölgenin en yüksek yeri Çaltepesi dediğimiz cezaevinin olduğu dağ. O dağın olduğu yeren az 20 milyon yıl önce denizmiş ve tuzlu su. O dağın tarlalarından çıkan bir deniz kestanesi fosili var. İnanılmaz bir şey. Yine oradan çıkan bir deniz salyangozu fosili var. Buranın en yüksek dağı, zamanla dağ haline gelmiş, denizmiş ve tuzlu su. Bunların hepsi birer değer” şeklinde konuştu.

 

Tarihe olan saygımız
Otelinde oluşturduğu müzeye özellikle Uzak Doğulular’ın çok fazla ilgi gösterdiğini anlatan Acar, “Bilhassa yabancılar çok geliyor, Uzak Doğulular bunların önünden ayrılmıyor. Devamlı fotoğraflarını çekiyorlar, inceliyorlar. Arkeoloji talebeleri geliyorlar, ders çalışıyorlar. Bütün amforalarda çalışmalarını yapıyorlar, doktoralarını hazırlıyorlar. Burası bir okul gibi. Bahçemizde de eserler var. Bu tarihi eserlerin hepsi zaten müzeye bildiriliyor ve müzeye de bağlı. Dolayısıyla Kocaeli’den Amasya’ya kadar hiçbir yerde böyle bir müze yok. Ben bir şeyler yapmaya çalıştım. Bu bir hobi oldu bende. Hem tarihe olan saygımız dolayısıyla hem de bunlar ülkenin malı, sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account