Zamanını yönetmeyi öğrenirsen, 1440 dakikana dakikalar eklenmeyecek ama zamana bakış açın, alışkanlıkların, önceliklerin ve seçimlerin değişecek. Hayatının kalitesi ve keyfi artacak diyen yazar Nil Gün’ün enfes kitabı Zaman Yönetimi 1440 dakika ile sizleri baş başa bırakıyorum. 

 

 

 

Rüyamda hayatla röportaj yaptığımı gördüm. Benimle röportaj mı yapmak istiyorsun diye sordu hayat. Zamanın var mı diye sordum. Gülümsedi. Benim zamanın sonsuzluk dedi hayat. Ne sorular var yüreğinde? İnsanlarla ilgili en çok neye şaşırıyorsun? diye sordum. Hayat yanıt verdi.

 

Deneyim iyi bir öğretmen

Çocukluktan sıkılıp büyümek için acele ediyorlar, sonra yine çocuk olmanın özlemini duyuyorlar. Para kazanmak için sağlıklarını kaybediyorlar, sonra sağlıklarını kazanmak için paralarını harcıyorlar. Gelecekle ilgili endişelenmekten şimdiyi unutuyorlar. Sonra da ne şimdiyi ne geleceği yaşayabiliyorlar. Deneyim iyi bir öğretmendir diyorlar ama deneyimin faturasını ödemek istemiyorlar.

 

Hayat zamanla yanıtladı

Hayatlarını kazanmak için eğitim alıyorlar ama yaşam ustası olmayı bilmiyorlar. Bu nedenle de, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyorlar, hiç yaşamamış gibi ölüyorlar. Hayat elimi tuttu. Bir süre sessiz kaldık. Derin nefes aldım. Ona insanların neleri öğrenmelerini istediğini sordum. Hayat yanıtladı. 

 

 

Zaman affeder mi?

Hiç kimseyi seni sevmeye zorlayamayacağını, yapabileceğin tek şeyin seni sevmelerine izin vermek olduğunu öğrenmelerini isterdim. Affetmenin affederek öğrenilebileceğini öğrenmelerini isterdim. Başkalarıyla kendilerini kıyaslamamayı öğrenmelerini isterdim. İki insanın aynı şeye bakıp farklı şeyler görebileceğini öğrenmelerini isterdim.

 

Derin yaralanmalar zamanla iyileşir

Zengin insanın en çok şeye sahip olan değil, en az şeye ihtiyaç duyan insan olduğunu öğrenmelerini isterdim. Bir sevecen yüreği derinden yaralamanın bir anda olduğunu, ama iyileştirmenin çok uzun sürdüğünü öğrenmelerini isterdim. Seni seven insanların duygularını nasıl ifade edeceklerini bilmedikleri için seni sevmediklerini sanmak yerine onların sevgisini hissetmeyi öğrenmelerini isterdim.

 

Zamanla kendini affetmeyi öğren

Hayat derin bir nefes verdi. Hayatın nefesi kelimelere dönüştü. Söylediklerimi yüreğine kaydet dedi. Söylediği cümleyi yüreğime kaydettim. Başkalarını affetmek yeterli değil, kendini affetmeyi öğren. Yüreğim kuş gibi hafiflemişti. Son bir soru daha hayat dedim. Benden ne istiyorsun? Bütün odayı beyaz bir ışık kapladı ve Hayat yanıtladı.

 

Canım kendimle zaman

Senin kendin olmanı istiyorum, yoksa başkası olurdun. Sana bugün ihtiyacım olduğunu bil, yoksa bugün benimle olmazdın. Kendi eşsizliğini ve biricikliğini bil, çünkü ben kendimi tekrar etmeyecek kadar yaratıcı ve zenginim. ve gerçekten tek değerli olanım. Değerimi bil.

 

 

Yüreğim dans ederek evimin bahçesine koştum

Hayat’ın içimde ve dışımda hatta her yerde aktığını hissettim. Her birimiz Hayat’ın kaleydoskobik namı diğer çiçek dürbünü gibi yansımalarıydık. Öyleyse Kendimizi sevdiğimiz kadar Hayat’ı da sevebilirdik ancak. Ne daha az ne daha fazla. Yüreğim dans ederek evimin bahçesine koştum…. ve bir ağaca sarıldım. O kendisini başka ağaç olmaya çalışmadan ne de harikulade bir şekilde ifade ediyordu.

 

Ben Hayat’ım sen de Hayat’sın dedi

Ağacın yanındaki çiçek, sevgiyle gülümsüyordu. Ben de ona gülümsedim. Eğil kulağına bir şey fısıldayacağım dedi. Eğildim. Ben Hayat’ım sen de Hayat’sın dedi ve devam etti. Senin soruların bitmez. Hayatla röportajını sürdüreceğini ikimizde biliyoruz. Ağaç, kuş ve kelebekler de biliyor.

 

Zamanını ve hayatını yönetmek isteyenlere gelsin

Farkındalık, bir şeyin aynı anda zihinsel, duygusal ve sezgisel olarak kavranmasıdır. Enerjinin bu faklı varoluş boyutlarında bütün halinde akmasıdır. Diyen Kuraldışı Yayıncılık, bireye kaderini nasıl değiştirebileceğini anlatan kişisel gelişim çizgisinde kitaplarıyla hayatımıza ışık tutuyor. Öyleyse bugün  size önereceğim kitap, zamanını ve hayatını yönetmek isteyenlere gelsin: Zaman Yönetimi 1440 Dakika. Alıntılar ilginizi çektiyse ne duruyorsunuz siz de alıp okusanıza.

 

©2024 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account