Şimdi biliyosunuz biz doktorlar, dünya üzerindeki tüm hekimlerin ortak dili olarak latince konuşuyoruz.

Tüm kaslar, organlar, vücut bölümleri, hastalıklar filan Latince.

O yüzden bazen haklı olarak doktor olmayanlar bizi anlayamaz, hastaların anlayacağı şekilde anlaşmaya çalışırken de sıkıntı yaşarız.

Ben yöresel lisanlara da hâkim, yurdun doğusu batısı biçok yerinde görev yapmış bir doktor olarak hastayla iletişim konusunda iyi olduğumu düşünüyor ve sizlere yardımcı olmak istiyorum:

Sayın Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’nın dünkü Corona açıklamasını, belki anlayamamışsanız diye size çevircem; gerçi latince değil bayaa Türkçe olduğu halde ve ben doktor olarak anlamakta zorluk çektiğime göre sizin kafalar ne durumdadır tahmin edebiliyorum.

“Biz aylardır ‘vaka sayısı’ diye aslında ‘corona’dan hasta olan’ları kastetmiyoduk.

İlaahi, biz vaka diyoz siz hasta anlıyomuşsunuz teeyeeallam, ‘devamlı hasta sayısını yanlış açıklıyosunuz’ deyip duruyolar; yoksa dedim siz açıkladığımızı hasta sayısı mı sanıyosunuuz;hiç olur muuu biz vaka derken vakayı kastediyorduk oysa ki?!!

Şimdi mesela adam geldi, semptomum var dedi, test yaptık pozitif çıktı ama yeminle dış görünüşü senden benden iyi durumda, testi pozitif diye biz bu camış gibi sağlıklı görünen adamceyize ‘hasta’ diyebilir miyiz?? Adam dönüp ‘sensin hasta!’ demez mi?? Ben valla bu adama vaka bile demem. Hiçbirinizin anlamıyacağı şekilde ben buna ‘asemptomatik taşıyıcı’ derim, siz ne anlarsanız anlayın!

Başka biri gelmiş, ateşi öksürüğü var; test yapmışız; biliyosunuz test yüzde 40 doğru sonuç veriyo ama ossun testi negatif gelmiş; tomografi çektirmişiz akciğeri tipik corona tutulumlu, corona tedavisini başlıyoruz. E bu adamceyize ‘testin negatif ama sen klinik olarak Coronasın’ desek, klinik, mlinik kafası karışmaz mı? Bu adama hasta diyebilir miyiz; tabi ki haaayır!! Zaten ben hastaya hasta demem, hasta testi pozitif, hastaneye yatıp, tomografisinde tutulum olup entübe olmamışsa…

Öyle olsun canımı yesin, ‘hasta’ derim ve hatta haketmişse, ağzımı doldura doldura ‘ağır hasta’ bile derim. Coronadan ölsün, testi negatifse ben ona nasıl ‘vefat’ derim diyemem di mi?, adam ol bize testin pozitif elinde belgelerle gel, gelmezsen sana hayatta Corona’dan vefat demem, ‘viral pnömoniden eks’ derim, öööyle kalırsın ortada!

Kime ‘hasta’ denir, ben size söyleyeyim mi; biz doktorlar aylardır ‘açıklanan sayılara aldanıp rahatlamayın, o sayılar gerçeği yansıtmıyor’ derken bizi halkı galeyâna getirmekle suçlayıp; insanlar tatil,cafe,bar,düğün gezsin, Avm lerde para harcasın diye gerçekleri saklayanlara denir.

Tüm bunları görüp hâlâ olanlara göz yumup, onbinlerce vatandaşı ölürken olanlara alkış tutan sözde vatanseverlere; koyun gibi güdülenlere ‘hasta’ denir. Yanlış verilerle tedavimizi ve pandemiyle savaşımızı önleyen, hastalıkla mücadelenin sadece doktorlar ve sağlık çalışanlarının izinlerini iptal edip aylarca gece gündüz çalıştırmakla mümkün olacağını düşünenlere denir hasta…

Neee, ben kanunkoyuculara ‘hasta’ mı dediim, töövbe hâşâ ne haddime; ben hasta derken vakayı, vaka derken kliniği uyumlu olan asemptomatik inflamasyonsuz pandemik entübe olmayan testi pozitif, kişiliği negatif olanları kastettim…

Bu arada tabloyu gördüm, Avrupa’da Coronalı hasta sayısında ‘1’ numarayız, ben bi duygulan, bi ağla bi ağla… Bu başarı, bu zafer hepimizin, tüm memleketimin katkısıyla kazandık bu başarıyı!! Hatta tomografisiyle tanı konanlar bu sayıda yok, onları da katınca hasta sayısında ‘dünyaaaa birincisiyiz’, ay gururdan kalbim durcak şimdik, eks olcam mutluluktan, eks derken vefatı değil ölüyü kastediyom tabi ki…

Evde kalın, sağlıkla kalın, düşünmeyin, sorgulamayın, bence siz zilleri takın çıkı çıkı yapın…

©2024 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account