Dillere destan Fırat Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan Başpınar Köprüsü namı-diğer Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsü, adını romanlardan dizilerden öğrendiğimiz tanıdığımız meşhur “Köprü”nün memleketi Kemaliye’deyiz bugün. Kemaliye eski adıyla Eğin, Erzincan, Malatya, Sivas, Elazığ ve Tunceli illeri arasında yer alan Erzincan’a bağlı şirin mi şirin bir ilçemiz.

 

Fırat Nehri’nin Karasu kolu üzerinde, nehrin Keban Baraj Gölü’ne dönüştüğü, sarp kayalık yamaçlarla çevrili, zümrüt yeşili vadilerden oluşan bir coğrafyadır  Kemaliye.

Munzur ve Sarıçiçek dağları eteklerinde sarp kayalıklar arasında gizli bir cenneti andırır Kemaliye.

Anadolu ruhunu asla kaybetmeyecek samimi insanları, özgün mimari dokusu, tarihi eserleri, benzersiz doğası, yaban hayatı, kültürel değerleri ve endemik türleri içeren flora ve faunasıyla, keşfedilmemiş bir turizm beldesi Kemaliye.

 

Mücadelenin ve azmin öyküsünün taşlara kazındığı, Kemaliye’yi İç Anadolu’ya bağlayan, Ankara ile mesafesini 220 kilometre kısaltan, Kemaliye Taş Yol’a gitmediyseniz, gözünüz açık gidersiniz bu diyardan demedi demeyin.

Keban Barajı yapımı nedeniyle azgın Fırat Nehri’nin taş yol üzerinde bulunan bir köprüyü yutması, 23 köyün birbiriyle bağlantısını keser.

Zor ancak enfes güzellikteki doğa koşullarının Kemaliye’ye ulaşıma geçit vermemesi nedeniyle hayati önem taşır yöre halkı için bu meşhur köprü.

 

Bir gün Erzincan’a bir vali gelir ve Kemaliye’nin kaderi değişir. Masal gibi gelecek size belki ama, Kemaliye’ye gidip yöre insanıyla biraz sohbet etme imkanı yakalarsanız beni daha iyi anlayacaksınız.

Rahmetli Valimiz Recep Yazıcıoğlu Erzincan’a atanır atanmaz Kemaliye’nin halini görür ve derhal kollarını sıvar. Hem Erzincan’ın hem de değerli valimizin hayatının projesi olan köprü, kendileriyle elele veren valileriyle yöre halkının canlarını dişlerine takması sonucu hayata geçer.

Köprünün yapılması, köylerle bağlantının kurulmasına, bu sayede bölgedeki terörün azalmasına vesile olur. Aynı zamanda köprü, Erzincan halkına valilerinin pek bilmedikleri bir yönünü de gösterir.

 

Yıllardır ocaklar yıkan azgın Fırat, artık Vali Yazıcıoğlu’nun rafting yaptığı bir spor alanı haline gelir. Bir süredir adı terörle gündeme gelir olmuş Erzincan’ın çehresi vali beyin öncülük ettiği envai çeşit sporla işte daha o günlerde değişmeye başlar.

Vali beyin genç yaşta hayatını kaybetmesinin ardından yöre halkı elele verir ve 2004 yılında, görev yaptığı tüm yörelerde insan ve yurt sevgisini geleneksel boyutların ötesine taşıyan merhum Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu anısına Kemaliye Doğa Sporları Şenlikleri’ni organize ederler.

Kemaliye Doğa Sporları Şenlikleri, 2007 yılında UNDP Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından gençlik dalında “En İyi Proje” ödülüne layık görülür.

2013 ve 2014 yıllarında görme şansı yakaladığım Erzincan Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Şenlikleri bugün de yurtiçi ve yurtdışından misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Değerli valimizle tanışma imkanım olmadı ama, 2014 yılındaki şenliklere onur konuğu olan merhum valimizin değerli kızı Necla Yazıcıoğlu ile tanışmaktan onur duydum. Diyar diyar gezmenin en sevdiğim yanı yeni dostluklara her daim açık olması.

 

Dün biten şenliklere bu yıl da  gidemediğim için derin üzüntüye kapılan ben, yazı yazarak Kemaliye’yi yaşamaya, size şenlikleri anlatarak az da olsa üzüntümü gidermeye karar vermiştim.

Doğa ile barışık, çevreye saygılı, kültürüne sahip çıkan Kemaliye’deki dostlarıma, kucak dolusu sevgiler, selamlar demek üzereyken, Atatürk’ümün ismini hediye ettiği Kemaliye denince kendini kaybeden ben aslında size şenlikleri anlatamaya başlamadığımı fark ettim.

O halde size söz bir sonraki yazımda şenlikleri en ince ayrıntısına kadar anlatacağım. Beni özleyin.

 

47 Yorum
 1. Mustafa 4 sene önce

  Her yazı da blogun adı gibi bizi diyar diyar gezdirdiğiniz için teşekkür ederiz ? bir sonraki durağımızı ve samimi içten yazınızı merakla bekliyoruz Bitter hanım Yolunuz hep açık olsun

 2. F.Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Harikasınız Bihter hanım.Kemaliye’ye gitmiş kadar oldum.
  Ellerinize sağlık.

 3. Ayten Çelik Babür 4 sene önce

  Süperdi.Allah rahmet eylesin öyle e serler bırakıp giden devlet erkanı zor gelir bir daha,mekanı cennet olsun.

 4. Seçil 4 sene önce

  Şimdi Kemaliye de olmak vardı anasını satayım ? Her yazınızı okuduktan sonra aynı duyguya kapılıyorum . Ülkemizin cennet diyarlarını sizinle dolaşmak ve bu sayede araştırma yapmayı öğrenmek güzel. Sevgiyle kalın bize hep ışık tutun. Sizin de ışığınız bol olsun?

 5. Ayşegül Yiğit 4 sene önce

  Erzincanlı candır. Sen de bizim canınızın. Başarıların daim olsun❤

 6. Saliha Gördü 4 sene önce

  Ne güzel bir başarı öyküsü

 7. Salim Kadıbeşegil 4 sene önce

  bir köprü ile değişen yörenin kaderi ancak böyle güzel anlatılabilirmiş. çok teşekkürler

 8. Neslihan Gördü 4 sene önce

  Yazın kadar paylaştığın fotoğraflarda çok güzel tebrik ederim devamını bekliyoruz ?

 9. Nadire Ozmetin 4 sene önce

  Kemaliyeyi böyle detaylı tanıttığın için sağol Bihtercigim yazını okurken hem keyif aldım hem gururlandım hem de duygulandım açıkçası, ülkemiz gezilip görülecek ne çok yeri var, ve de ne değerli insanları…

 10. Havva Yilmaz 4 sene önce

  Cok guzel bir yazi Gitmeden gitmis kadar olduk.

 11. A.Edip SEVGİCAN 4 sene önce

  Güzel Ülkemizin tanıtımında yapmış olduğunuz paylaşımlar, resimler görüntüler harika her tarafı ayrı bir Cennet Vatan. Sizinde gayretli çalışmalarınız sayesinde bu güzellikleri tanımış oluyoruz. Tarihi ve Kültürel değerlere Gelenek ve Göreneklere Örf ve adetlerimize sahip çıkmamız gerekir. Göstermiş olduğunuz çaba ve gayretinizin her zaman takdir edildiği düşüncesindeyim. Başarılarınızın daim olması dileklerimle sizi kutlarım. Mutlu ve Sağlıklı günler aylar ve Yıllar dilerim. Selamlar…

 12. Merve 4 sene önce

  Kemaliye ne güzel memleketmiş.

 13. Aysun Hatunoğlu 4 sene önce

  Ülkemizin cennet köşelerini senin tanıtımlarınla tanımış oluyoruz Bihtercim çok teşekkür ederim. Yazını okurken keyif alıp gururlandım emeğine sağlık canım başarılarının devamını diliyorum ??

 14. Mert Ozan Gördü 4 sene önce

  Çok başarılı bir yazı olmuş keyifle okudum

 15. Leyla Altun. 4 sene önce

  Kalemine sağlık…..önerimi tekrarlıyorum….Türizm ile ilğili bir görev yapmalısın…….Türist rehberliği gibi…….Başarılar

 16. Bihter Gördü 4 sene önce

  Teşekkürler

 17. Serhat 4 sene önce

  Cennet ülkemiz

 18. Şükran 4 sene önce

  Doğu Anadolu’nun en güzel yeri Kemaliye.

 19. Aykut 4 sene önce

  İlk fırsatta Kemaliye’yi görmeyi isterdim,.

 20. murat 4 sene önce

  Sayende biz de geziyoruz bitterim. Sağolasın.

 21. murat 4 sene önce

  Doğu Anadolu’nun saklı cennetini tanıdığıma memnun oldum.

 22. Seda 4 sene önce

  Fırat nehri enfes görünüyor

 23. Serap 4 sene önce

  Kesinlikle görmek istiyorum oraları

 24. Gülnur 4 sene önce

  Muhteşem bir anlatım.

 25. Sukran Babür 4 sene önce

  Fırat Nehri’nin iki yakasını bir araya getiren köprünün hikayesini yıllar önce köprü dizisinde izlemiştim. Beni o günlere götürdünüz. Yüreğinize ve kaleminize sağlık.

 26. zafer gördü 4 sene önce

  Kemaliye özel bir memleket. Herkesin dünya gözüyle bir kez görmesini tavsiye ederim. Ne güzel bir anlatımınız var. Bravo.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account