Kemaliye ilçemiz benzersiz doğa güzellikleri, hemen hemen her türlü doğa sporuna elverişli bir yapıya sahip coğrafi yapısı ile adeta bir ekoturizm cenneti. Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu anısına ithaf edilen Kemaliye Doğa Sporları Şenlikleri 2008 yılında, 30 senedir yapılan Kemaliye Kültür Şenlikleri ile birleştirilir ve uluslararası boyuta taşınır. Veee her geçen gün biraz daha değer katılarak “Uluslararası Kemaliye (Eğin) Kültür ve Doğa Sporları Şenliği olarak her sene Haziran sonu Temmuz ayı başında gerçekleştirilir. Koca bir yıl heyecanla beklediğim ve 2 yıl üstüste zevkle katıldığım Kemaliye Şenlikleri’ni anlatacağım bugün size.

 

Başta tüm dünyadaki Kemaliyeliler olmak üzere, tüm Kemaliyeseverler işte tam da bu şenlik tarihlerinde heyecanla, koşarak Kemaliye’ye akın akın gelirlermiş. Yollarda karşılacaksınız kendileriyle ve sanki 40 yıllık dostunuzmuş gibi sohbet etme imkanı bulacaksınız. Şenlik boyunca etkinliklerde hal hatır soracaksınız birbirinize. İşte tam da bu yüzden tek başınıza Kemaliye Şenlikleri’ne gönül rahatlığıyla katılabilirsiniz asla yalnızlık çekmeyecek, kendinizi yabancı gibi hissetmeyeceksiniz.

Kemaliye’ye yolculuk etmek öyle kolay iş değildir baştan söyleyeyim. Cennete ulaşabilmek için, emek vereceksiniz uçakla da gitseniz uzun ve keyifli bir yolculuğa hazırlıklı olun. Ama vardığınızda karşılaştığınız harikalar diyarı Kemaliye bir anda bütün yorgunluklarınızı size unutturacak garanti veririm.

 

Uzun uzun yolları aşıp Kemaliye’ye geldiğinizde gördüğünüz doğa güzellikleri ve doğa ile barışık, çevreye saygılı, samimi konuksever insanları karşısında kendinizi saklı cennete gelmiş gibi hissedeceksiniz.

İnsanlarla tanışıp konuştukça, canım Atatürk’ümün adını neden bu şirin ilçemize armağan ettiğini daha iyi anlayacaksınız. Anadolu ruhunu taşıyan bu özel insanlarla gurur duyacaksınız.

Şimdi de saklı cennette neler gizli biraz da sizlere onu anlatayım. Benzerlerini ABD’de Grand Kanyon’da ve Avrupa’da Alpler’de görebileceğiniz yer yer 500-600 metre, kapalı bir ekosistemi oluşturmuş doğa harikası Karanlık Kanyon sizi büyüleyecek, nefesinizi kesecek.

 

Karanlık Su Vadisi’ne dik inen Karanlık Kanyon’da, Sandık Köyü’nden Fırat Nehri’nin yatağına inen vadide de, “canyoning” sporuna elverişli kanyonları görerek, enfes bir doğa harikasına tanıklık edebilirsiniz.

“Canyoning” sporu için son derece iddialı kulvarlar sunan Fırat Nehri’nin bir kolu olan Karasu nehir vadisi dünyanın görülmeye değer en özel yerlerinden birisi, demedi demeyin.

İşte bu harika vadi aynı zamanda akarsu ve göl sporlarından kano, rafting, su kayağı, optimist gibi geniş bir yelpazede yer alan aktiviteler için de güvenli ve keyifli parkurları barındırır bağrında.

 

Fırat Nehri’nin Keban Baraj Gölü’ne dönüştüğü noktada bulunan Kemaliye, göl sporları için de başta kürek ve yelken disiplininin değişik branşları için, görkemli dağlar, kayalardan fışkıran pınarlar ve eşsiz yaban hayatı görüntüleri arasında, eşsiz imkanlar sunar.

Üstelik Karanlık Kanyon’dan da geçen Kemah-Kemaliye arasındaki Fırat Nehri rotası, dünyanın önemli kano dergilerinden biri olan Kanu-Magazine tarafından Avrupa’nın en iyi 10 rotası arasında gösterilmiş, öyle özel bir yer Kemaliye. Dünya biliyor ve siz hala görmediyseniz yazıklar olsun size, daha ne diyebilirim ki.

Karanlık Kanyon’daki yer yer 600 metreyi bulan sarp duvarlar, el değmemiş ve zorluk derecesi yüksek parkurlar, kaya tırmanışçıları için adeta cazibe merkezi niteliğinde ve görülmeye değer.

Tırmanış konusunda ülkemizde önderlik etmiş değerli sporcularımız Doğan Palut, Tunç Fındık, Öztürk Kayıkçı, Aykut Türem gibi pek çok ismin yanısıra profesyonel dağcı İtalyan Maurizio Oviglia Kemaliye’ye gelip rotalar açmışlar. İşte bu sporcularımızın değerli katkıları neticesinde Kemaliye dağcılık ve tırmanış sporu yapan her seviyedeki sporcular için de bir  cennet haline gelmiş.

 

Bunun  yanısıra Dağcılık Federasyonu da her sene temel eğitim kamplarından birini Kemaliye’de yapar olmuş. Kemaliye’m kendini hızla geliştirirken, aynı zamanda ülkemizdeki dağcılık sporunun gelişimine de katkı sunar özel bir ilçemiz.

Daha bitmedi, dağ bisikleti için de yüzlerce özgün güzergaha sahip olan Kemaliye, Bisiklet Federasyonu’nun önerisiyle yurdumuzun çeşitli yerlerinden gelen bisikletçilerin de uğrak mekanı olmuş.

 

Doğanın bağrında yapılabilen geleneksel sporlarımız arasında yer alan atasporumuz ciritin de Fırat Nehri kenarında “manej” kalitesinde eşsiz bir parkurda gerçekleştirildiğini görebilirsiniz Kemaliye Şenlikleri’nde.

Antik kervan yolları, yüksek dağ geçitleri, zümrüt yeşili Fırat’ı ile bir doğa harikası olan Kemaliye, şenlikler esnasında her yaşta yerli ve yabancı misafirlerini hakkıyla ağırlarken bir de Foto Safari için gelmiş fotoğraf sanatçılarının da akınına uğruyor.

Basejump, yamaç paraşütü, paramotor, delta kanat ve ultralight uçuş sporu disiplinlerine de ev sahipliği yapıyor Kemaliye Şenlikleri.

Kemaliye’nin  yüksek yaylalarındaki köy ve mezralarında da off-road ve enduro motor kullanıcıları için görkemli güzergahlar var.

Sarıçiçek Yaylası’nın zengin bitki örtüsünü izlemenin Fırat’ın karşı yamacında Munzur eteklerinde delişmen derelerin kenarında vahşi bir coğrafyada yolculuk yapmanın tadını şenliklerin sonunda yapılan köy gezilerine katılırsanız alacaksınız.

 

Ve Kemaliye Şenlikleri’nin tadı damağınızda kalacak, dünyanın neresinde olursanız olun yıl da bir kez Kemaliye’ye gelmek isteyeceksiniz. Bunu göze alabiliyorsanız Doğu Anadolumuzun saklı cenneti Kemaliye’yi dünya gözüyle görün, benden söylemesi.

 

 

 

 

47 Yorum
 1. Mehmet Ali Abakay 4 sene önce

  Şehir Araştırmacısı olarak çalışmalarınızdan duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyorum. Başarılar dileğiyle selamlar

 2. Gülten Kaptan prof.dr 4 sene önce

  Ne güzel anlatmışsın sevgili dostüm,gönül gözü ile gördüm ve orada bulunma dileği yaratmışsın başarılarının devamı ile…

 3. Mert Ozan Gördü 4 sene önce

  Harika bir yazı olmuş, sanki oradaymışım gibi hissettim yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum, iyi çalışmalar

 4. Sefa 4 sene önce

  Gitmeden Kemaliye’ yi görmüş gibi oldum. Yanlız bilmediğimiz bir yer değil ama imkan ve zaman meselesi. Ancak bundan sonra ; acaip azarlamışsınız. Mecbur gidicem

 5. Mustafa 4 sene önce

  Yine güzel yurdumun eşsiz köşelerinden birine gitmişiz yine merak uyandırmışız emeğine yüreğine sağlık bihter hanım kemaliye şenliklerini gerçekten merak ettim bu arada

 6. Saliha 4 sene önce

  Sanki bende kizimla gezdim cook guzel yorumlamisin cok mutluyum seninle gurur duyuyorum basarilarinin devamini diliyorum

 7. Vahap 4 sene önce

  Ben Kemaliye yi görmedim (yazıklar olsun bana) :).kesinlikle gideceğim.

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Kesinlikle gitmelisiniz 🙂 Marmaris’e kucak dolusu sevgiler 🙂

 8. Ercan Yamen 4 sene önce

  Ne güzel anlatmışsınız .İçten ,samimi..Kemaliye ilçesinin güzel insanlarını ve şenlikleri çok merak ettim.. Proğramıma aldım..Tantıcı yazılarınızın devamlarını bekliyoruz..Selamlar..

 9. fatih 4 sene önce

  yazınızı çok beğendim tebriklerr

 10. KEMALİYE FORUMU 4 sene önce

  Kemaliye ile ilintinizi öğrenebilir miyiz? Blog adresinizi sayfamızda paylaşacağız.
  Kemaliye’yi yalın ve sade bir dille anlatmışsınız. Teşekkür ederiz.

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Merhaba değerli Kemaliye forumu,

   2013 ve 2014 yıllarında şenliklere katıldım. Ve çok sevdim Kemaliye’yi. Lider örnek kent Kemaliye’nin tanıtımına katkı sunmaktan gurur duyuyorum. Her fırsatta Kemaliye’nin gönüllü kültür elçisi olarak yazmaya devam edeceğim.

   Üstelik Kemaliye’yi Sevmekle kalmayıp, kendimi fahri hemseriniz ilan ettim. Uzun lafın kısası gönül bağım var Kemaliye ile. İlk fırsatta geleceğim yine memleketim Kemaliye’ye. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 11. Eyüp Cüce 4 sene önce

  Gelmeyi arzu ederiz elbet. Hele bu şahane tanıtım bu arzumuzu daha da depreştirdi. Sayın Bihter Gördü’ye bu güzel tanıtım için çok teşekkür ederim. Katılım için de Ya nasip diyelim.

 12. Eylül 4 sene önce

  Çok güzel olmuş ellerine saglik

 13. Zeytin 4 sene önce

  Her kosesi cennet vatanimizin. Bizlerede kismet olur insallah buralari gormek .

 14. Serhat 4 sene önce

  Çok güzel memleketmiş Kemaliye.

 15. Bihter Gördü 4 sene önce

  Kesinlikle harika bir yer canım

 16. Şükran 4 sene önce

  Kemaliye’yi çok sevdim.

 17. Aykut 4 sene önce

  Kemaliye şenliklerini çok merak ettim.

 18. murat 4 sene önce

  Kemaliye Şenliklerini önümüzdeki sene bende sabırsızlıkla bekleyeceğim. Yazılarını ve yorumlarını çok beğeniyorum.

 19. Neslihan Gördü 4 sene önce

  Harika anlatmışsın tebrikler?

 20. Gülperi Demir 4 sene önce

  Bende gidecegim seneye senliklere

 21. Seda 4 sene önce

  Kemaliye gidilesi biryere benziyor

 22. Serap 4 sene önce

  Kemaliye ne güzel memleket

 23. Bihter Gördü 4 sene önce

  Öyledir gerçekten

 24. Gülnur 4 sene önce

  Gençler için ideal bir yer.

 25. F.Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Karanlik kanyonu cok merak ettim. En kisa zamanda gidip görmek isterim.

 26. GEZİ NOTLARI 4 sene önce

  Gezi sitelerini gezinirken blogunuza rastladık. Yazdıklarınız ilgimizi çekti. Sizinle iletişim içinde olmak istedik.

  GEZİ NOTLARI

 27. Sukran Babür 4 sene önce

  Kemaliye harika bir yer. Kemaliye Şenlikleri’ne gidip gün batımında Fırat Nehri’nin kıyısında sizinle olmak isterdim. Süper anlatmışsınız.

 28. zafer gördü 4 sene önce

  Kemaliye Şenliklerini televizyondan ilgiyle takip ediyorum. Muhteşem anlatmışsınız.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account