Anadolu insanı ve köy yaşantısı, dünyanın her yerinden merak edilirmiş ama, özellikle Cumhuriyetimizin kurulmasının ardından konu daha bir revaçta olmuş. Nasıl mı olmuş? Anadolu insanı ve köy yaşantısı edebiyatımızda bir akım olarak yer almış ve öncülüğünü de Ahmet Kutsi Tecer yapmış. Hatta Tecer’in meşhur şiiri, “Orda bir köy var uzakta” şiirini hepiniz hatırlayacaksınız ve beni daha iyi anlayacaksınız.

 

İşte Ahmet Kutsi Tecer’in bu meşhur şiirini babasının memleketi Kemaliye’nin Apçağa Köyü için yazdığı söylenir.  Ki bence öyle çünkü gidip bizzat köyü gördüm köylülerle sohbet ettim. Şairin dediği gibi siz gidip görmeseniz de o köy bizim köyümüzdür sevgili okur bizim köyümüz.

Şiire konu olan Apçağa Köyü’nü görünce neden bu dizelerin yazıldığını daha iyi hissedeceksiniz. Ülkemizin eşsiz köylerinden biri zira Apçağa. Size yaşadığınızı hissettirecek. Azimin neler başardığını ispat edecek.

O uzak köyde göreceğiniz Ahmet Kutsi Tecer Kültür Müzesi’ni gezmekten keyif duyacaksınız. Tecer’in kişisel eşyalarının yanısıra, köylüler dedelerinden kalan geleneksel eşyaları ve giysileri de müzeye bağışlamışlar. Çok da iyi etmişler. Müze için emek veren Apçağalılar’ı yürekten kutluyorum. Bence bu özel çaba, ödüllere layık.

 

Yakın geçmişimizi canlandıran müzede yok yok, 150 yıllık çiftçilik aletlerinden, yöresel giysilere, mutfak eşyalarından tutunda tahta oyuncaklara varana kadar Apçağa’yı tanıtan pek çok eser ilginizi çekecek birçok anıyla karşılaşmak sizi mutlu edecek.

Köyün girişindeki müzeden başka ne var dediğinizi duyar gibiyim. İçinde yüzlerce kitabın olduğu okuma odasını görmeden dönmeyin sakın. Sedirlere oturup kitap okumak ve hayal kurmak, düş gibi ama Apçağa’da gerçeğe dönüşmüş.

 

Atölyeler, tarihi fırın, hamamın yanısıra Apçağa Köyü, 250-300 yıllık geçmişi olan birçok ahşap eve sahip.  Neden herhangi bir koruma statüsüne sahip değil bu evler diyen köy sakinleri koruma kuruluna başvurup başvurup sonuç alamayınca, köyün ihtiyar heyeti kendi kendilerine karar çıkarmış, köylerini “tarihi sit alanı” ilan etmiş ve koruma altına almış gibiler. Apçağa’yı gezerken konuksever köy halkının bana hissettirdikleri bunlardı. Nasıl sahip çıktıkları ve değer verdikleri gözlerinden okunuyordu insancıkların, işte bu başarı öyküsü görülmeye değer sevgili okur, görmeniz lazım.

Tarihi değer taşıyan ve koruma altına alınan evlerdeki sofa, divanhane, kiler, selamlık bölümlerini gezerken geçmişe yolculuk yapıyor, taş, ahşap ve kerpiçin bir arada kullanıldığı Osmanlı’nın sivil mimari örneklerinden birine tanıklık ediyorsunuz.

 

Çağlayan su anlamına gelen Apçağa’nın çeşmeleri de meşhur.

Apçağa halkının duyarlı yaklaşımları ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen’in  değerli çabaları bugün amacına ulaşmış. Ne mutlu emeği geçenlere.

Keyifle gezdiğim Apçağa köyünün geçmişini araştırırken, bulduklarım beni hayrete düşürdü.

Meğer, “Orda bir köy var uzakta” şiirimizin Sakarya ili Geyve ilçesi Sarıgazi Köyü’nde yazıldığı dilden dile dolaşıyormuş. Çünkü ünlü şairimiz Ahmet Kutsi Tecer bir dönem de Sarıgazi Köyü’nde yaşamış.

Daha bitmedi sevgili olur, bir öykümüz daha var şiirimiz hakkında, Kastamonu Ilgaz Dağı etrafındaki köyleri gezen Tecer’in, bir görünüp bir kaybolan köylere ithaf ederek bu şiiri yazdığı da söylenirmiş.

Ne yalan söyleyeyim, daha ne Kastamonu ve köylerini ne de Sakarya ili Geyve ilçesi Sarıgazi Köyü’nü henüz göremediğim için şiirin buralar için yazılıp yazılmadığı için birşey diyemeyeceğim. Ancak  Kemaliye Apçağa Köyü’nü görme şansı bulduğum için tartışmalara son noktayı koymak istiyorum.

Evet evet bence de bu şiir Kemaliye Apçağa Köyü’ne bakılarak hasretle yazılmış. Apçağa anlatılmaz yaşanır  diyorum ve yeniden görüşünceye kadar aranızdan ayrılıyorum. Beni özleyin.

52 Yorum
 1. Veysel 4 sene önce

  COK GUZEL BIR YAZI OLMUS ELINE KALEMINE YUREGINE SAGLIK BIHTER

 2. Şükran 4 sene önce

  Yüregine sağlık

 3. Buse 4 sene önce

  Bihtoşş cok güzel bir yazı olmuş.Kalemine sağlık

 4. Ali Şahin 4 sene önce

  Süper olmuş, eline kalemine sağlık.

 5. Şafak 4 sene önce

  Kalemine ayağına sağlık çok güzel olmuş. Başarıların daim olsun çok benim

 6. Mert Ozan Gördü 4 sene önce

  Harika bir yorumlama olmuş elinize emeğinize sağlık iyi gezmeler iyi çalışmalar 🙂

 7. Sibel kahya 4 sene önce

  Yaşatırcasına dil anlatımınla otakarı bizede gezdiriyorsun.. harikasın.. yolların hep açık olsun.. bize bol bol hikayeler getir canım??

 8. özcan Maden 4 sene önce

  Gezi yazılarını keyifle takip ediyorum.. Kalemine yüreğine emeğine sağlık….En yakın zamanda Urfa ya bekliyorum seni… Seni burda misafir edip agırlamaktan şeref duyarım..

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Urfa’ya gelmekten onur duyarım. İlk fırsatta inş 🙂

 9. Zeytin 4 sene önce

  Gitmis kadar olduk. Ayaklarina saglik

 10. Remziye 4 sene önce

  “Seyyah olup şu alemi, bihterle diyardiyar gezerim” cancagzim her gezin ayrı gezip görmek isteği heyecani uyandırıyor. Bir geziye de hep birlikte gidelim. Ne dersin??

 11. Remziye 4 sene önce

  “Seyyah olup şu alemi, bihterle diyardiyar gezerim” cancagzim her gezin ayrı gezip görmek isteği heyecani uyandırıyor. Bir geziye de hep birlikte gidelim. Ne dersin? Eline yüreğine sağlık. .?

 12. Neslihan Gördü 4 sene önce

  Herkezin özlediği bir köyü var demek ki çok güzel anlatmissin eline sağlık ?

 13. Irmak 4 sene önce

  Çok güzel olmuş yazın bihter Abla

 14. Serhat 4 sene önce

  Bravo harika yazı.

 15. Serhat 4 sene önce

  Canım kalemine sağlık. Harika yazıyorsun.

 16. Vahap 4 sene önce

  İlk okulda mevsimler anlatan resimli tablolardaki köy resmi aklıma geldi demek ki gerçekmiş. Teşekkürler

 17. Şükran 4 sene önce

  O uzaktaki köy bu muymuş. Çok güzel.

 18. Aykut 4 sene önce

  Sevgili bitter yazım diliniz bir harika

 19. dijle 4 sene önce

  Apçaga köyünü görmek şart oldu bize bitter.

 20. murat 4 sene önce

  Şiirleri ve şairleri hep sevdim. Anlatımın harikaydı.

 21. Arif 4 sene önce

  Orda bir köy var uzakta.

 22. Gülperi Demir 4 sene önce

  Ne guzel köy.

 23. Seda 4 sene önce

  Köy hayatı ne güzel

 24. Serap 4 sene önce

  Ne de güzel köylerimiz varmış

 25. Bihter Gördü 4 sene önce

  Evet var, çok şanslıyız.

 26. Gülnur 4 sene önce

  Köyde yaşam güzeldir.

 27. F.Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Köyü gezdim sayenizde teşekkür ederim. Harika bir geziydi.

 28. Sukran Babür 4 sene önce

  Orada bir köy var uzakta şiirini çok severim. Apçaağa’yı sizinle gezmekten keyif duydum.

 29. zafer gördü 4 sene önce

  Erzincan’ı görmek isterdim. Sayenizde geziyorum. Teşekkürler.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account