Dedim ya sevgili okur. Gazi Magosa’ya hayran kaldım. Dünyanın eşsiz yerlerinden birisi benim için. Ancak Gazi Magosa’nın içinde öyle bir mahalle var ki, içine bile giremeden içimi dağladı. Bugün size onu anlatmak istiyorum.

 

İkinci Kıbrıs Barış Harekatı kapsamında Türk Ordusu 1974’ün Ağustos ayında bölgeye girdiğinde halkın tümü birkaç saat içinde tüm eşyasını, caddelerdeki arabalarını, hatta mutfaklarında yemek dolu tabaklarını bırakıp kaçarlar. Bölge o gün bugündür terk edildiği hâliyle gözler önünde hayalet şehir olarak duruyor.

Savaşın ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bölgeyi kendi sınırları içinde sayar. Ancak Birleşmiş Milletler eski sahipleri dışında kimsenin Maraş’a yerleşemeyeceği kararını alır ve bölgeyi kendi kontrolü altında tutacağını açıklar.

Fakat Türk Ordusu yine de bölgeden çekilmeyince, kimse yerine geri dönemez ve bölge dikenli tellerle çevrilir. O günden beri bölgeye Türk ve BM askeri dışında kimse giremez. İşte bu bölgenin içinde kullanımda olan sadece BM’ye ait bir bina ve Türk askerine ait bir orduevinin var olduğunu öğreniyorum.

Tur rehberimiz anlatmaya devam ediyor. Bir yandan onu dinlerken bir yandan otobüsün içinden birkaç
kare fotoğraf çekiyorum. Bölgeden yalnızca araçla geçilebiliyor ve bunun da belli kuralları var. Belirlenen hız sınırının altına düşmeden ve arabayı durdurmadan gitmek zorundasınız. Yolculuk esnasında her şey bir film şeridi gibi gözlerimin önünden akıp gidiyor sanki.

70’li yıllarda turizmi ve modern mimarisi ile, dünya starlarının ve zenginlerinin uğrak yerlerinden olan Maraş’ın bu içler acısı hâli bir hayli üzdü beni. Harekât sonrası yapılan anlaşmalar gereği bölge yerleşim ve iskâna kapatılmış.

Akdeniz’in ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, Kıbrıs’ı ikiye ayıran Yeşil Hat tampon bölgesi olmuş. Zamanında bu bölgenin sadece otel yatak sayısı bile bugünkü KKTC’nin toplam otel yatak sayısına eşitmiş. Şehirde 4469 ev ve 143 resmi daire, 3000 civarı büyüklü küçüklü ticari işyeri, 99 eğlence merkezi, 25 müze, 24 sinema ve tiyatro, 21 banka, 9 kilise, türbe ve mezarlık, 8 okul, 2 spor tesisi varmış. Bugün hepsi terk edilmiş, ürkütücü, üzerilerinde silah izleri ile canlı kanıt gibi tarihe tanıklık ediyor.

Takas amacıyla siyasi bir koz olarak ibretlik olarak tutulan bölge, âdeta anlaşmazlıkların simgesi gibi, terk edilmiş ve kapalı olarak bekliyor. Şehirdeki yapılar yağmalanmış gibi harabe olarak gözler önünde duruyor ve âdeta insanoğluna mesaj veriyor.

Ancak anlayana sivri sinek saz, anlamayana ne kadar davul çalsam az misalî, askeri sessizlik içinde Maraş’taki yolculuğumuz sona eriyor.

Yalnız tüm bu yaşananlara inat tarihin bir cilvesi midir bilemem ama, Annan Planı ile enteresan bir gelişme oluyor. Ona da biz tanık oluyoruz.

Annan Planı’na göre kapalı Maraş, Kıbrıs Rumları’na bırakılacaktı. Ancak yapılan referandumun Kıbrıs Türkleri’nce kabul edilmesine rağmen, Kıbrıs Rumları tarafından reddedilmesi sonucu Maraş hala bizim kontrolümüzde yaşananlara direnmeye devam ediyor…

22 Yorum
 1. Ülkü şen 4 sene önce

  Şaka gibi. Tüylerim diken diken oldu

 2. Nurşen 4 sene önce

  Bihter canım teşekkür ediyorum sunumun çok güzel seni takip etmeye devam ediyorum önceki paylaşımlarını da fırsat buldukça takip ettim.
  Emeğine sağlık.

 3. Mesut 4 sene önce

  Kaleminize sağlık yine güzel bir yazı çıkarmışsınız. Oraların sadece güzel taraflarını değil eksi yönlerinide öğrenmiş oluyoruz sayenizde 🙂

 4. Elif 4 sene önce

  Merak ettiğim görmek istediğim bir yer, ellerine sağlık, takipteyim.

 5. Bihter Gördü 4 sene önce

  Sağ olun Elif Hanımcım. Dilerim en kısa zamanda size de oralara gitmek nasip olur.

 6. Ebru 4 sene önce

  Burayi biliyorum konum olarak muhtesem bir yer denize sifir yan tarafindaki acik bolgede denize giriyorduk…Gercekten insanin ici aciyor yagmalanmis harabe seklinde ama binalar 70 li yillara gore son model yapilmis yuksek katli, asansorlu gunumuz kalitesinde gibi…Kibrisli Turklerin Rumlara vermek istemesi normal cunku onlar Rumlari Turkiye Turklerinden daha cok seviyorlar…

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Malesef Sevgili Ebru, bahsettiğin izlenimleri ben de yaşadım. Sevgiler.

 7. Yılmaz 4 sene önce

  Harikasınız Bihter hanım aynen yazdığınız gibi ne bir eksik ne bir fazla teprik ederim.

 8. Berke Özdikici 4 sene önce

  Görülmesi gereken yerlerden biride mutlaka kıbrıs ve güzel şehirleri……emeğe saygı….düşünceye saygı..paylaşım için teşekkürler .

 9. ayse 4 sene önce

  Harika bir yere benziyor kesinlikle gideceğim ellerinize sağlık

 10. Merve 4 sene önce

  Yazik olmuş.

 11. Neslihan 4 sene önce

  üzüldüm karara.

 12. Serap 4 sene önce

  Görmek ısterdim

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account