Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin Gazi Magosa ilçesinde ruhum ve kalbim kaldı diyebilirim. Gelin bugün de  Yakındoğu ile Avrupa arasında özel bir basamak, Kıbrıs’ın tek derinsu limanına sahip şehri Gazi Magosa’yı gezelim.

 

1974 yılında resmen gazilik ünvanı alan Gazi Magosa, kumda saklı 365 kiliseli şehir olarak bilinir. Liman, turizm ve üniversite kentlerinden biridir Gazi Magosa. Dünyanın en iyi plajları arasında bilinen Gazi Magosa’nın altın kumsalları görülmeye değer.

Eğer yolunuz Gazi Magosa’ya düşerse, Othello Kalesi, Gazi Magosa Limanı, Aziz Nicholas Katedrali, Francis Kilisesi, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, Kertikli Hamam, Magosa Surları, Aziz Banabas Manastırı ve Salamis Antik Kenti’ni muhakkak görün.

Avrupa tarihinde en uzun ve kanlı fetihlerden biri olarak kabul edilen Gazi Magosa Kalesi’nin fethi, Lala Mustafa Paşa önderliğindeki Osmanlı Türk ordusunun sonsuz cesareti ve eşsiz savaş teknikleri sayesinde gerçekleştirilir.

Zamanında kalenin etrafı su ile çevriliymiş ve girişler, zincirler ile kalkan inen köprülerle sağlanırmış. O köprülerin yerlerini gezerken görmek mümkün Gazi Magosa’da…

Kara Kapısı ve Deniz Kapısı’nın yanısıra, Sheakespeare’in bir kısmı Kıbrıs’ta geçen Othello trajedisinden ismini alan Ortaçağ’a ait Othello Kulesi’ni Gazi Magosa’nın girişinde göreceksiniz.

Çılgın bir tarihi gezi yapmak istiyorsanız, karış karış gezin derim Gazi Magosa’yı. Her köşesi buram buram geçmiş kokuyor.

Gazi Magosa’nın merkezine vardığınızda Akdeniz’in en önemli gotik yapılarından biri olan,  St. Nicholas Katedrali iken Osmanlı devlet adamlarından Kıbrıs Fatihi Lala Mustafa Paşa’nın burayı ele geçirmesiyle Lala Mustafa Paşa Camii’ne dönüştürülen yapıya hayran kalacaksınız.

Vatan Yahut Silistre oyunundan sonra buraya sürülen Namık Kemal, üç sene boyunca Lala Mustafa Paşa Camii’nin hemen karşısında bulunan zindanda kalmış. Bugün orası Namık Kemal Zindanı ve Müzesi olarak gezilebiliyor.

Gezinizi tamamladıysanız, yorgunluk kahvenizi meşhur Petek Pastanesi’nde içmenizi şiddetle öneririm. Bir kahve içimi yorgunluğunuzu alınca hemen arkasından, 1976 yılından beri ürettiği harika dondurmalarla meşhur Petek Pastaneleri’nin bol meyve parçacıklı dondurmalarından da yemeden sakın geri dönmeyin.

 

22 Yorum
 1. Meral kamışoğlu 4 sene önce

  Ücretsiz seyahat diye buna derim ben… yine şahane anlatımla bir gezinin daha sonuna geldik…yeni seyahatlere yelken açmak ümidiyle…sevgiyle kal…❤

 2. Zeytin 4 sene önce

  Keyifle okudum. Belki anlatilanlari gormek bizede nasip olur ?

 3. Elif 4 sene önce

  Çok güzel bir anlatım, kalemine sağlık.

 4. Ertan Acar 4 sene önce

  Kaleminize sağlık. Keyifle okudum…

 5. Ülkü şen 4 sene önce

  Hemen planlamaya başlıyorum programı. Teşekkürler Bihter hanım

 6. Y. Kader 4 sene önce

  Ben de bu güzel satırlari bir solukta okudum. Üç yıl önce ziyaret ettiğimiz Magosa’da, beni en çok etkileyen şeylerden biri de savaş sonrası terk edilen bölge oldu. Tamami boş olan o binaların arasında dolaşmak kismetmis. Hayalet şehirde, bir film sahnesinin içinde gibiydik ve yaşadığım şaşkınlık,korku, heyecan ve mutluluğun etkisinden uzun süre kurtulamadim. Yeni kesiflerini ve yazılarını heyecanla bekliyorum

 7. nicolas 4 sene önce

  yazı çok kısa biraz detaya yer verseydiniz keşke

 8. Bihter Gördü 4 sene önce

  Haklısınız Sevgili Nicolas. Ama çok hızlandırılmış bir tur yaptım. Yetmedi. Sanırım yazımda o nedenle doyurucu olamadı. İlk fırsatta yeniden gidip kalmak ve doyasıya gezmek yaşamak ve sonrasında yeniden yazmak istiyorum Magosa’yı. İzmit’ten sevgiler size.

 9. Ertuğrul 4 sene önce

  Guzel bir yazi hem tarih hem turistik gezi konan bilgilendirmeniz muhtesem.tskler.

 10. Veysel 4 sene önce

  eline yuregine saglik

 11. Merve 4 sene önce

  Kumu cok güzelmiş.

 12. Eylül 4 sene önce

  Beni de götür hala oraya.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account