Evliya Çelebi seyahatnamesinde, baştan başa ceviz ağaçlarıyla dolu bir ormanı andıran bölgeye “Cevizler Vadisi” anlamına gelen Adilcevaz isminin verilmiş olduğunu yazar. Bilimsel araştırmalara konu olmuş, Dünyaca ünlü ceviz türleri arasına girmeyi başarmış  Ceviz Festivali’nin diyarı, Doğu Anadolu’nun sakin turizm şehri olmaya aday, Anadolu ruhunun canlı tanığı Bitlis’in Adilcevaz ilçesini anlatacağım size.

 

Hazır Tatvan’a gitmişken yıllardır görmediğim Adilcevaz’ı da gezmek, görmek, fotoğraflamak ve yazmak istedim. Adilcevaz Belediyesi’ni aradım, kendilerine tanrı misafiri olmak istediğimi belirttim.

 

Geniş bir vizyon sahibi Sayın Başkan Necati Gürsoy ve değerli ekibi konuk etti beni. Kendileriyle tanışmaktan onur duydum. Değerli misafirperverlikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Meşhur Sütey Yaylası dışında Adilcevaz’ın büyük bir kısmını gezdim ama doyamadım. İlk fırsatta birkaç gün konaklamak için yeniden gitmek istiyorum sevgili okur. Ama öncelikle sizinle ilk izlenimlerimi ve başkan Necati Gürsoy ile yaptığımız kısa sohbet esnasında edindiğim bilgileri paylaşacağım.

 

Çok yönlü, turizme açık Adilcevaz ilçemizin Van Gölü kıyısındaki birbirinden özel plajları, kıztaşı sahilleri, görülmeye değer aşıklar tepesi, sodalı göl suyuna özel yapılmış su kayağı parkı, nefes kesen manzarasıyla Adilcevaz Kalesi, geçmişten günümüze binbir emekle korunan tarihi eserleri, doğal güzellikleri içinde yer alan krater gölleri, ihtişamlı yaylalarını sırayla gezeceğiz.

 

Gezmesine gezeceğiz lakin, dünyanın neresine giderseniz gidin, bulamayacağınız bir değer daha var Adilcevaz’da vazgeçemeyeceğimiz. Anadolu’nun eşsiz cevizler vadisinin en sevdiğim yönü insanıdır sevgili okur insanı. Bana insanlığımı her daim yeniden hatırlatır. Anadolu’da her yeni tanıştığım insanla güvenimi, birlikten kuvvet doğar ruhumu, mücadele azmimi ve umutlarımı tazelerim. İşte tam da bu yüzden çok ama çok severim Anadolu’yu, huzur verir huzur.

İyisi mi misafirperver, candan, temiz kalpli, yardımsever, dürüst, çalışkan ve vatanseverliği ile değer bulan, yeniliklere açık tipik Anadolu insanını temsil eden  Adilcevaz halkıyla başlayarak, övünmek istedim canım Doğu Anadolu’mla. Anadolu’da doğmayan, gidip de görmeyen, o topraklarda kısa bir süre de olsa yaşamayan beni anlayamaz sevgili okur. Gidip görmeniz, güzel anılarla da dönmeniz lazım.

 

Nasıl güzel bir memlekete sahibiz diyip diyip şükrederim Anadolu’ya her gidişimde. Çocukluğum Tatvan’da geçtiği için çevresini de az çok gezdim gördüm bilirim. Hayat şartları bizleri büyükşehirlere göçe zorlasa da kalbimiz Anadolu’yla çarpıyor aslında. Hep bir hasretlik çekiyoruz. İşte tam da bu yüzden imkan yaratıp Anadolu’ya seyahatler yapmayı seviyorum. Sizlere de tavsiye ediyorum.

Huzur bulmak, sakin ve serin bir yaz geçirmek isterseniz Van Gölü’nün kuzeyinde 30 kilometreye varan tertemiz ve berrak sularına sahip kıyılarına gelip, Süphan Dağı’nın eteğinde harika bir tatil geçirebilirsiniz.

 

Van Gölü’nün serin ve sodalı suyuna girerek şifa bulacak ruhunuz, bedeniniz, hele bir de vücudunuzu kuma gömerek güneşlenirseniz, koca bir kışı sağlıkla geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Tertemiz kumsalları ve yemyeşil doğasıyla Van Gölü sahilleri inanın bana Akdeniz ve Ege sahillerini aratmayacak size. Demedi demeyin. Beni özleyin.

 

 

 

 

 

 

38 Yorum
 1. Faysal ÖZDEMİR 4 sene önce

  Yüreğinize sağlık Bihter hanım

 2. Erdoğan Davut 4 sene önce

  Sevgili Bihter kalemine yüreğine sağlık…
  Akıcı bir üslup…
  Sanki ceviz ağaçlarının altında dinlendim…sanki Van Gölünün şifalı berrak sodalı suyunda yüzdüm ..
  Harika bir yazi

 3. Recep şalcı 4 sene önce

  Anadoluyu gezmekten keyif alan biri olarak yazınızı çok beğendim. Önerilerinize uyup en kısa sürede bu güzel yeri görmek istiyorum. Umarım yazılarınızın devamı gelir ve Anadolu’nun bu güzel yerlerini bize tanıtmaya devam edersiniz.

 4. Halis 4 sene önce

  Çok güzel görünüyor… Daha bilmediğimiz ne güzel yerler var kim bilir.

 5. Leman Babür Gunes 4 sene önce

  Valla çok güzel bilgilendirmissin herkesi tabii oraları görmek ve yaşamak daha farklı sana herzamanki gibi başarılarının devamını dilerim

 6. Veysel 4 sene önce

  Sevgili Bihter öncelikle ülkemizde böyle tarihi ve doğal güzellilklere ışık tutuğun bizleri bilgilendirdiğin için sana yürekten teşekkürler eline yüreğine ve kalemine sağlık

 7. Aktan Uslu 4 sene önce

  Bir ara Tunceli Ovacık da yapmalısın:))

 8. Eyüp Cüce 4 sene önce

  Cennet yurdumuzun göremediğimiz yerlerini gözlerimizin önüne getiren sayın Bihter Gördü’ye çok teşekkür ederim.

 9. Arif 4 sene önce

  Tebrikler. Harika anlatım

 10. seda 4 sene önce

  Bihtercim hiç bilmediğim bir yer hakkında bilgi almak gerçekten tat verdi. İnşallah oraları görmek kısmet olur. Eline sağlık.

 11. Figen Aysegül Tahinciğlu 4 sene önce

  Sayenizde gidip gelmiş kadar oldum ellerinize sağlık.
  Sodalı suyu gerçekten şifadır Vangölünün.
  Yazılarınızın devamını bekliyoruz.

 12. Gönül 4 sene önce

  Canım yazını okudum çok güzel ve tanıtıcı olmuş ellerine sağlık devamını bekliyoruz.

 13. Saliha 4 sene önce

  Tebrikler. Başarılar diliyorum.

 14. Gülperi Demir 4 sene önce

  Tebrikler harika yazmıssın.

 15. Seda 4 sene önce

  Çok beğendim ben de gideyim

 16. Vahap 4 sene önce

  Büyük potansiyel var Gökova Körfez’inden daha büyük koskoca bir bakir Deniz alanı Anadolu’da doğuda değerlendirilmesi gerek.

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Bence de öyle üstad. Dilerim en kısa sürede gerçekleşir.

 17. Serap 4 sene önce

  Görmek istiyorum doğu anadoluyu

 18. Gülnur 4 sene önce

  Adilcevaz harika bir sahil kenti olmuş.

 19. Sukran Babür 4 sene önce

  Anadolu insanını ne güzel de tanımlamışsınız. Adilcevaz’ı çok sevdim sayenizde, yazılarınızı ilgiyle takip edeceğim.

 20. zafer gördü 4 sene önce

  Dilerim Anadolu ruhu tüm dünyaya hakim olsun. Anlatımınız çok güzel. Tebrikler.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account