Büyük Dahi/Gazi Mustafa Kemal Atatürk İzmit’te “Müze Sergi”sinde 25 Haziran 1922 tarihli Akşam Gazetesi’nde yayınlanan, İzmitliler’in Başkumandan Mustafa Kemal Paşa için cephede hazırladıkları köşkün fotoğrafı büyük ilgi gördü. Mustafa Kemal Paşa’nın Geyve Boğazı civarındaki Karaçam Cephesi’nde  Kocaeli Grup Kumandanı Halit Paşa’nın karargahını ziyaret ettiği günlere ait olan, askerlerin ağaç dallarından yaptığı bu köşkün fotoğrafı, o dönemin gazetecileri tarafından da hayretle karşılandığı için gazetelerde, yazılarda, haberlerde oldukça işlenmiş.

Cumhuriyetimizin 96. Yıl Kutlamaları kapsamında Kocaeli Valiliği’nin koordinasyonunda İzmit Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü’nün katkılarıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamı boyunca yanından ayrılmayan çocukluk ve silah arkadaşı Salih Bozok’tan intikal eden birçok tarihi belge ve obje emanetlerinin yanısıra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in manevi oğlu olan Yüksek Mimar, Diplomat ve Tarihçi Yazar Eriş Ülger Bey’in şahsi koleksiyonu ile Atatürk’e ait çok özel eşyaların yer aldığı Büyük Dahi/Gazi Mustafa Kemal Atatürk İzmit’te “Müze Sergi”si törenle açıldı.

Açılışa yoğun ilgi vardı

İzmit Tarihi Tren Garı Güzel Sanatlar Sergi Salonu’nda  gerçekleşen açılışa Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, Milletvekili Haydar Akar, Deniz Eğitim ve Öğretim-Garnizon Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal, Deniz Hava Komutanı Tuğamiral Alper Yeniel, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Vali Yardımcıları Dursun Balaban, Suat Yıldız, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Baro Başkanı Bahar Gültekin, Nicomedia Lions Kulübü Başkanı Nihal Tezgiden, Nicomedia Lions Kulübü Kurucu Başkanı aynı zamanda Atatürk Müze Sergisi Komite Başkanı Ümit Tezgiden, Sabiha Gökçen’in manevi oğlu Tarihçi, Yazar, Mimar Eriş Ülger ve çok sayıda davetli katıldı.

Falih Rıfkı Atay “Çankaya” adlı kitabında  şunları yazar

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Tarihçi, Yazar Mimar Eriş Ülger yaptı. İçeride Atatürk var diyerek konuşmasına başlayan Ülger, şunları söyledi. “Müze sergide Atatürk’e ait bir sürü obje göreceksiniz. Ben sizlere Atatürk’e ait çok özel bir objenin, bir kahve fincanının kısa, fakat dokunaklı hikayesini anlatmak istiyorum. Atatürk 1938 yılının sonunda aramızdan ayrılmıştı, o dönemde yakınında bulunan dostlarından yazar Falih Rıfkı Atay “Çankaya” adlı kitabında  şunları yazar: “7 Eylül 1938 günü Prof. Dr. Fiessinger, Dolmabahçe Sarayı’nda Atatürk’ü muayene ettikten sonra kendisine şöyle der:

“Sıhhatiniz herşeyden önemli. Sigarayı azaltmış olmanız çok memnuniyet verici, lütfen kahve içme alışkanlığından da vazgeçelim.”
Tamam dokor. siz nasıl istiyorsanız öyle yapalım. Ama son kahvemi birlikte içmeyi teklif ediyorum size.” der Atatürk.
Emriniz olur diye cevap verir doktor.
Biraz sonra kahveler gelir. Gazi doktorla sohbet ederek kahvesini içer ve bu kahve Atatürk’ün hayata veda etmeden önce içtiği son kahvedir. Doktor saraydan ayrıldıktan hemen sonra manevi kızı Sabiha Gökçen Hanım, nöbetçi doktordan izin alarak Paşa’nın odasına girer. Gazi, onu görür görmez hemen yanına çağırır. Aralarında şu sohbet geçer.

Gel Sabiha, gel çocuk. sana bir sır vereceğim.”
“Emredin efendim.”
Şu masanın üstündeki kahve fincanını görüyor musun?
Evet efendim.”
İşte o benim içtiğim son kahve. Profesör Fiessinger kahve içmemi kati surette yasakladı.

Daha sonra Sabiha Gökçen masanın üstünde duran ve Atatürk’e ait olan kahve fincanını alarak odadan çıkar. Sevgili Sabiha Gökçen tam 63 yıl boyunca bu kahve fincanını telvesiyle birlikte sakladı ve vefat etmeden önce bana armağan etti.” Konuşmasının sonunda serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Ülger, Cumhuriyet Bayramımız tüm milletimize kutlu olsun, dedi.

Atamızın hakkını ödeyemeyiz

Ülger’in ardından kürsüye gelen İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, şunları söyledi. “Cumhuriyet demek özgürlük ve demokrasi demektir. Bugün genç bir kadın olarak belediye başkanlığı yapabiliyorsam, bu Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk sayesindedir. İşte bu yüzden her birimizin Cumhuriyete ve Mustafa Kemal Atatürk’e borcumuz var. Atamızın hakkını ödeyemeyiz. Bu vesile ile tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.” Daha sonra kısa bir konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, ise, “Yüce Atatürk’ün en kıymetli emanetleri olan eşyalarını bu sergide görebileceğiz. Sergide emeği geçenlere herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.”, şeklinde konuştu.

Cumhuriyetin değerlerinin gençlerimiz tarafından da benimsenmesini sağlamakla yükümlüyüz

Açılışta son sözü alan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Cumhuriyetimizi iyi anlamak ve anlatmak durumundayız. Cumhuriyetimizin ne zor şartlar altında kurulduğunu özellikle genç kuşaklara anlatmak ve Cumhuriyetin değerlerinin onlar tarafından da benimsenmesini sağlamakla yükümlüyüz. Bugün bu ülkede bu bayrak altında özgürce yaşıyorsak, bunu ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimize borçluyuz. Onları rahmetle anıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğundan beri aldığı mesafeleri unutmadan, bizlerde bundan sonra katedeceğimiz yolu hep birlikte yapacağımız çalışmalarımızla ortaya koyacağız.” Açılışın ardından davetliler müzeyi gezerek, eserler hakkında bilgi aldılar. Atatürk’ün vefatından önce son kez kahvesini içtiği fincan telvesiyle birlikte, kahve içtiği fincanlar, gaz lambası, silahı, köstekli saati gibi birçok eserin görülebileceği sergi 31 Ocak 2020 Cuma gününe kadar gezilebilir.

 

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account