*Hayatında enerjini azaltan, yaşam ışığını söndüren, yanında geçirdiğin vakit sana zûl olan kim varsa, hayatından SİL GİTSİN!

*Eğlenceye koşarak gelip hiçbir sıkıntında yanında olmayan, kendi dünyasında senin ‘dost’un olduğunu düşünen ama asla o sıfata lâyık olmayanları, hayatından SİL GİTSİN!

*Bir insanın başkasına yaptığı yanlışı sana da yapabileceğini, yüreği nefret, haset, kin gibi kötü duygularla dolu insanların yüreğinde senin gibilere yer olmadığını bil, böyle ruhu kapkara insanları, hayatından SİL GİTSİN!

*İnsanı insan yapan ‘merhamet’ tir, merhametsiz insanı, hayatından SİL GİTSİN!

*Bir ilişki senin çabanla yürüyorsa, sen peşini bırakınca o kişiyle bağının kesileceğini düşünüyorsan boşa çabalama, hayatından SİL GİTSİN!

*Seni üzen, gururunu kıran, seni küçük düşüren, senin ona duyduğun sevgi ve saygıyı kötüye kullanan, senin maneviyatınla değil maddiyatınla ilgilenip seni hep mutsuz eden kim’se, yakının, ailen, kocan, karın, sevgilin farketmez, kim varsa, hayatından SİL GİTSİN!

*Birlikte vakit geçirdiğin insan sana bişey vermeli; bilgi de olur zevk de, huzur da olabilir gülücük de.. Sana hiçbir şey vermeyen, vaktini öldüren insanları, hayatından SİL GİTSİN!

*Devamlı söylenen, yakınan ama yakındığı olayları değiştirmek için hiçbir gayrette bulunmayıp önerileri de dinlemeyen, soran ama yine kendi bildiğini okuyan, olduğu yerde sayıp duran insan ruhunu öldürür, hayatından SİL GİTSİN!

*Parayı çok seven, pinti’lerden, hayvanları sevmeyen merhametsiz’lerden, hep alan ama hiç vermeyen bencil’ lerden hayır gelmez, hayatından SİL GİTSİN!

*’Kıdem insanın vicdanındadır’, mevkisini altındakileri ezmekte kullanan, insanları horgören, başkalarının üstüne basarak bir yerlere gelmeye çalışanlardan bir yol olmaz, hayatından SİL GİTSİN!

Unutma, tek ‘BİR’ hayatın var, iyi ihtimalle onun da yarısı gitti…

Bu hayatın ta kendisi, müsveddesi gibi sadece ‘ânı kurtararak’ ve ‘ayıp olur’ diye yaşayacak kadar uzun değil hayat. O yüzden hayatında bu temizliği yapmazsan inan mutsuz ve boşa geçen bir ömrün olur.

Eğer ‘e bunları silersem hayatımda kimse kalmaz ki?’ diyorsan otur bi daha düşün, hata nerde, neden hep bu tarz insanlar senin hayatında, yanlış sendeyse, kendini değiştir! Hayatında sayı olarak değil karakteriyle, iyi kalbi vicdanıyla, dostluğuyla ‘tam’, az-öz insan olsun.

İnan bu insanları uzaklaştırınca, vakit ayıramadığın ama aslında ‘vaktine ve sana’ lâyık insanlarla daha çok vakit geçirip daha mutlu yaşayacak, kendine zaman ayırıp yapmak istediğin uğraşlarına dalınca zihnini dinlendirip hayatın her ânından zevk alacaksın.

Demedi deme, vakit geç olmadan başla silmeye…

©2022 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account