Sarılmak Şifadır. Bugün Dünya Sarılma Günü. Anadolu kültüründe sarılmanın yerini bilmeyen yoktur. Biz üstelik öyle sadece Dünya Sarılma Günü’nde de sarılmayız. Bizim için sevdiklerimizi her gördüğümüzde sarılmak esastır. Çünkü biz sarılarak bağlarımızı güçlendirdiğimizi biliriz. Sarılmanın sevgiyi, mutluluğu, neşeyi çoğalttığını, acıyı azalttığını keşfedenlerdeniz. 

 

Kelimelere dökemediğimiz onlarca hissimizi karşıya geçirebilmemizi mümkün kılan eylemdir  Sarılmak. Bazen bazı anlarda konuşmak gerekmez; insan konuşmadan hislerini anlatmak ister. Gözlerimizin, dudaklarımızın bile hislerimizi dökemediği anlarda sarılma eylemi devreye girer. Öyle bir eylemdir ki sarılmak, düşüncelerimiz ve hissettiklerimiz karşıya görünmez bir enerji şeklinde akıp geçer.

 

Kalplerin birbirine değdiği an
Sarıldığımız anda oluşan kalplerin birbirini tamamlama anı, aslında bir “an”dan çok görünmez bir enerjiyi de barındırır. Karşılıklı duygu akışı tam da bu anda meydana gelir. Kalplerin birbirine değdiği an, kelimelerin sessiz bir şekilde konuştuğu, zamanın tam da o saniyeler içinde durduğu özel bir andır.

 

Sarılmak neden güzeldir bilir misin? 
Kısacası sarılmak sözün bittiği kalplerin kendi içinde sessizce konuştuğu özel bir andır. Sarılma eylemi edebiyatımıza ve sanatçılarımıza da ilham olmuştur. Türk Edebiyatı’nda sarılmak üzerine Aziz Nesin: “Sarılmak neden güzeldir bilir misin? Çünkü sağ tarafta kalp yoktur, ve orası hep boştur. Sarılınca, sağ yanını onun kalbi doldurur…’’ demiş. Çünkü aslında biz birbirimize sarılınca kayıp bir parçamızı bulmuş gibi hissederiz. Üstelik  o büyülü an içinde kendimizi iyi hissettiğimiz için hiç bitmesin isteriz. Her şeyi bir anlığına unuturuz. İki iken bir oluruz.

Dünya Sarılma Günü

Milyonlarca yıldır bizim kültürümüzde sarılmanın yeri varken, dünyanın birçok ülkesi 21 Ocak gününü 1986 yılından beridir Dünya Sarılma Günü olarak kutluyor. Nedir efendim sarılmanın etkisi derseniz? Anadolu insanı size anlatsın. Sevdiğime sarılırım sağlık bulurum der. Desteğimi gösteririm der. Birbirimize sarılınca ikimizin de stresi azalır der. Sevdiklerimle kucaklaştığımda mutlu olurum der. Kucaklaştığımızda bir oluruz biz der. Bu da bizim tüm korkularımızı alır gider der. Sarılmak acılarımızı dindirir der. Sarılmak yaralarımıza merhem olur der.

 

Gönül gönüle sarılmaktan vazgeçmeyelim
Dünya uzayı yeniden keşfetsin. Biz gönül gönüle sarılmaktan vazgeçmeyelim. Çünkü Hayat bu kadar belirsiz ve beklenmedikken, düşünmeden sarılmak gerek. Tam da şu anda yaşıyorken sevdiklerimize sıkı sıkı sarıldığımız binlerce güzel anımızın olması dileği ile sizlere Anadolu şairlerinden Metin Altıok’un Sarıl Bana isimli nefis şiiriyle veda etmek istiyorum.

 

Sevgiden caydığım yerde sarıl bana
Bu yaşıma geldim içimde bir çocuk hala. Sevgiler bekliyor sürekli senden. İnsanın bir yanı nedense hep eksik. Ve o eksiği tamamlayayım derken, Var olan aşınıyor zamanla. Anamın bıraktığı yerden sarıl bana. Anılar kar topluyor inceden. Bir yorgan gibi geçmişimin üstüne. Ama yine de unutuş değil bu. Sızlatıyor sensizliği tersine. Senin kim olduğunu bile bilmezken. Sevgiden caydığım yerde sarıl bana.

 

 

©2024 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account